MSK na prodaji, drugi put - kupci čekaju da se cena "istopi"?

Da li za MSK iz Kikinde ima zainteresovanih investitora ili čekaju još nižu početnu cenu za partnerstvo zvanično će se znati danas, a nezvanično se saznaje da ni u drugom krugu niko nije dostavio ponudu. U prvom pozivu prag bio 38,5 miliona evra, u drugom 20,4 miliona evra. Zvanično će se znati danas, jer je to datum za kada je zakazano eventualno otvaranje ponuda za Metanolsko-sirćetni kompleks. Međutim, nezvanično se saznaje da nijedna od tri kompanije koje su otkupile tehničku dokumentaciju nije ušla u trku za kikindski pogon, ni u drugom krugu. Vlada je obećala, ako treba, MSK će se oglasiti i treći put. Već na jesen. Trenutno je teško proceniti da li za proizvodnju metanola i sirćetne kiseline niko nije zainteresovan ili eventualno čeka da se cena – istopi.

MSK na prodaji, drugi put - kupci čekaju da se cena "istopi"?Da li za MSK iz Kikinde ima zainteresovanih investitora ili čekaju još nižu početnu cenu za partnerstvo zvanično će se znati danas, a "Večernje novosti" nezvanično saznaju da ni u drugom krugu niko nije dostavio ponudu.

U prvom pozivu prag bio 38,5 miliona evra, u drugom 20,4 miliona evra, pišu "Večernje novosti".

Zvanično će se znati danas, jer je to datum za kada je zakazano eventualno otvaranje ponuda za Metanolsko-sirćetni kompleks. Međutim, "Novosti" nezvanično saznaju da nijedna od tri kompanije koje su otkupile tehničku dokumentaciju nije ušla u trku za kikindski pogon, ni u drugom krugu. Vlada je obećala, ako treba, MSK će se oglasiti i treći put. Već na jesen.

Trenutno je teško proceniti da li za proizvodnju metanola i sirćetne kiseline niko nije zainteresovan ili eventualno čeka da se cena – istopi, kažu sagovornici beogradskog lista.

U prvom pozivu, u decembru prošle godine, početna cena je bila procenjena vrednost ili 38,5 miliona evra. U drugom krugu, početak je na polovini procenjene vrednosti, 20,4 miliona evra, jer je procena u međuvremenu porasla. U trećem krugu, prag je trećina procenjene vrednosti.

"Teško je sada proceniti da li zaista nema zainteresovanih ili eventualno čekaju nižu cenu", kaže Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta.

"Ako se niko ne javi ni treći put, nema smisla dalje oglašavati. Koliko znam, MSK nema problema sa radnicima. Njih je oko 500. Nije ni tehnološki zaostao. Oni su poslovali sa minimalnim dobitkom, znači ne prave gubitak. I njih muče problemi iz prošlosti. Čak 90 odsto svih proizvoda izvoze. Nije jasno da li država zaista ima plan ili raspisuje javne pozive zbog obaveze prema MMF. Moraju da nađu rešenje, jer ga već 15 godina tražimo za hemijski kompleks", kaže profesor Savić.

Kikindski kompleks, napominju i u Privrednoj komori Srbije, beleži značajan izvoz.

"MSK je bazna industrija i od strateškog je značaja za Srbiju", smatra Dragan Stevanović, sekretar Udruženja za hemijsku industriju PKS.

"Oni 98 odsto sirćetne kiseline izvoze u Evropsku uniju. Kada se proizvodi sirćetna kiselina, ostaje metanol. I njega izvoze u Evropsku uniju. U 2015. godini su ostvarili izvoz od 165 miliona dolara. Poslednjih godina su iznosi manji. Oni imaju 250 vagona u svom vlasništvu. Imaju svoj terminal u Luci Bar. Njihov problem je skup gas, ali je to defintivno fabrika koja ima perspektivu", kaže Stevanović za "Novosti".

Sindikati MSK juče nisu želeli da komentarišu rezultat oglašene prodaje. Veruju da je bolji put potraga za strateškim partnerom, ali čekaju zvaničnu informaciju da niko nije dostavio ponudu za njihovu fabriku.

Kako je danas u Ministarstvu privrede i zvanično potvrđeno, i drugi pokušaj privatizacije kikindskog Metanoslo-sirćetnog kompleksa nije uspeo.

Naime, iako je bilo nekoliko zainteresovanih kompanija, izostalo je ono najvažnije - zvanične ponude. Prema ranijim najavama, već do kraja septembra trebalo bi da usledi novi, treći tender za prikupljanje ponuda za nadmetanje i prodaju kikindske fabrike MSK.

Da podsetimno, početna prodajna cena u okviru drugog tendera bila je 20,44 milona evra, odnosno 50 procenata od procenjene vrednosti kapitala MSK. Preko 90 procenata proizvodnje metanola i sirćetne kiseline idu u izvoz, ali previsoka cena gasa kao osnovne sirovine konstantno je opterećenje za kikindsku fabriku. Kako naglašavaju u Ministarstvu privrede, privatizacija treba da omogući neophodna dalja ulaganja u fabriku.

U interesu oko 530 zaposlenih u Metanolsko-sirćetnom kompleksu, ali i u intersu kikindske privrede je da se obezbedi strateško partnerstvo koje bi značilo dalji razvoj fabrike, ulaganja u nove proizvodne kapacitete:

"Zaposleni u MSK i dalje žele da se pojavi odgovoran strateški partner, koji bi iznašao mogućnosti da uloži određena sredstva u proširenje asortimana proizvoda koje MSK može da proizvodi. Samim tim, fabrika bi sasvim sigurno bila rentabilna. Mada, pokazatelji iz prošle i ove godine pokazuju da je Metanol rentabilna fabrika i sada", kaže Jožef Šamu, predsednik Samostalnog sindikata MSK Kikinda.

Prema ranijim najavama, već do kraja septembra trebalo bi da usledi novi, treći tender za prikupljanje ponuda za nadmetanje i prodaju kikindske fabrike MSK. Početna cena će u tom slučaju biti 33 odsto od ukupne vrednosti kapaitala MSK.

Ministarstvo ćuti

Ministarstvo privrede ni u ponedeljak nije zvanično saopštilo da li je iko dostavio ponudu za kupovinu Metanolsko-sirćetnog kompleksa. Rok za podnošenje je istekao u petak, u 15 časova. Prema ranijem planu, da je ponuda bilo, koverat bi se otvarao danas, u 11 časova.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik