Redovan godišnji odmor produžava život

Bez autora
Aug 30 2018

Redovno uzimanje godišnjeg odmora može produžiti život, a najmanje tri sedmice godišnjeg imaju blagotvoran utjecaj na zdravlje, rezultati su istraživanja Univerziteta u Helsinkiju koje je trajalo 40 godina. Kod muškaraca koji godišnje uzimaju manje odmora utvrđena je 37 posto veća mogućnost umiranja, u odnosu na one koji su uzimali četiri sedmice. Neodlazak na godišnji odmor, odnosno nenapuštanje izvora stresa, potpuno je premašilo prednosti zdrave ishrane i fizičkih vježbi, tvrde naučnici. Oni koji ne odlaze na godišnji odmor obično ostaju duže na poslu i manje spavaju, što ostavlja velike negativne posljedice po zdravlje.

Redovan godišnji odmor produžava životRedovno uzimanje godišnjeg odmora može produžiti život, a najmanje tri sedmice godišnjeg imaju blagotvoran utjecaj na zdravlje, rezultati su istraživanja Univerziteta u Helsinkiju koje je trajalo 40 godina.

Kod muškaraca koji godišnje uzimaju manje odmora utvrđena je 37 posto veća mogućnost umiranja, u odnosu na one koji su uzimali četiri sedmice.

Neodlazak na godišnji odmor, odnosno nenapuštanje izvora stresa, potpuno je premašilo prednosti zdrave ishrane i fizičkih vježbi, tvrde naučnici.

Oni koji ne odlaze na godišnji odmor obično ostaju duže na poslu i manje spavaju, što ostavlja velike negativne posljedice po zdravlje.

U studiji se ističe važnost korištenja odmora u potpunosti na godišnjem nivou, odnosno svih dana na raspolaganju u toku jedne godine.

U Velikoj Britaniji, osobe koja rade pet dana sedmično moraju da imaju najmanje 28 dana plaćenog odmora godišnje.

Francuska ima najdarežljiviji paket odmora u Evropi. Radnici u ovoj zemlji imaju pravo na 30 radnih dana godišnje, a rade 35 sati sedmično, što je najkraće u EU.

SAD su jedina napredna ekonomija na svijetu koja ne garantuje svojim radnicima bilo kakav plaćeni godišnji odmor, ali će većina kompanija stalnim radnicima dopustiti 10 dana odmora.

U istraživanju Univerziteta u Helsinkiju učestvovalo je 1.222 sredovječnih muškaraca, rođenih između 1919. i 1934. godine.

Oni su uključeni u naučnu studiju od 1974. i 1975. godine i praćeni su narednih 40 godina.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik