Zlatni kavez: Kinesko selo bogataša – ko ode gubi sve

Bez autora
Dec 08 2019

Huasi je nekada bilo siromašno selo. Sada je najbogatije selo koje polaže veto na bogatstvo svog stanovništva. Smešteno u pokrajini Jiangsu, selo ima soliter od 72 sprata, tematski park, luksuzne vile i nebo kojim kruže helikopteri.U njemu živi oko 2000 stanovnika, a među njima nema siromaha. Na bankovnim računima meštani nemaju ispod 143 hiljade dolara i svi žive u vilama. Nazivaju ga „Selo bogataša“. Huasi je nekada bilo siromašno selo. Sada je najbogatije selo koje polaže veto na bogatstvo svog stanovništva. Za život u izobilju ipak postoji pravilo: Ukoliko napustite selo, gubite sve što imate.

Zlatni kavez: Kinesko selo bogataša – ko ode gubi sveHuasi je nekada bilo siromašno selo. Sada je najbogatije selo koje polaže veto na bogatstvo svog stanovništva.

Smešteno u pokrajini Jiangsu, selo ima soliter od 72 sprata, tematski park, luksuzne vile i nebo kojim kruže helikopteri.

U njemu živi oko 2000 stanovnika, a među njima nema siromaha. Na bankovnim računima meštani nemaju ispod 143 hiljade dolara i svi žive u vilama. Nazivaju ga „Selo bogataša“.

Huasi je nekada bilo siromašno selo. Sada je najbogatije selo koje polaže veto na bogatstvo svog stanovništva.

Za život u izobilju ipak postoji pravilo: Ukoliko napustite selo, gubite sve što imate.

S obzirom na to da većina stanovnika radi sedam dana u nedelji, jedino gde mogu da potroše novac je njihovo selo, u kom ne postoje ni kafići ni klubovi.

Javni saobraćaj odvija se vazdušnim putem - helikopterima, tako da su stanovnici sela Huasi za svega nekoliko minuta u okolnim gradovima.

Tematski park sadrži replike slavnih kineskih građevina, kao što je Kineski zid i Zabranjeni grad.

Pošto je selo zaintrigiralo medije, zbog godišnjih prihoda stanovništva, lokalne vlasti su izgradile fascinantnu stambenu građevinu, na 72 sprata, visoku 328 metara, koja je viša od Ajfelovog tornja. Njena izgradnja koštala je oko 430 miliona dolara.

Poreklo bogatsva je nepoznato, a mediji u selo mogu da uđu jedino ako dobiju dozvolu.

Zanimljivo je da je selo pre 30-ak godina bilo poput prosečnih kineskih sela, siromašno, sa svega 600 stanovnika.

Poznato je da je u tom trenutku partijski zvaničnik Vu Renbao objavio plan koji će doneti prosperitet selu. Ubrzo je osnovano nekoliko firmi koje su zaposlile stanovnike i od njih stvorile bogataše.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik