Kako koje sezonsko voće ili povrće stigne na tržnice, cijenama obično šokira građane.
Nedavno su krenule trešnje. Znaju biti, čak trinaest eura po kilogramu pa se malo tko lati novčanika. Iako poskupljuje gotovo sve u odnosu na lani, otegotna okolnost je i to što je palo dosta kiše pa su trešnje vodenaste te je malo pravog sočnog crvenog ploda.
Trešnje nisu baš slatke
Iako u sedamdeset i osmoj godini Sukošanka Marija, kaže, popela bi se na stablo trešnje da ima što brati. Trule su, vodenaste, ništa od berbe ove godine, žali se.
- Vidite kako to je sve gnjilo, ono što je i bilo malo su rodile, sve je propalo. Valjda od ove kiše velike, one nisu za kišu, rekla je Marija Smolić-Ročak, Sukošan.
Oni koji su nešto i ubrali, na tržnici su s paprenim cijenama. Toliko paprenim, da cijenu i ne stavljaju kako se kupci ne bi razbježali.
Domaće i do deset eura, ove španjolske čak 13 po kilogramu. One pak koje su slabije rodile i nisu toliko sočne - pet eura.
Davorka Torbarina iz Zadra kazala je da trešnje nisu baš slatke, te da kaže to i mušterijama.
- Ove godine dosta je kiše palo tako da su popucale, kad ih berete morate ih bacati, dodala je Nada iz Zadra.
Cijene vrište na tržnicama
Neki si priušte samo kilogram po sezoni.
- S obzirom na to da smo penzioneri sve je skupo, poručila je Frida iz Zadra.
No, na cijenu trešanja ove sezone ne žale se samo umirovljenici. Vrište cijene i drugih proizvoda na tržnici. Kilogram pečenice 24 eura, kao dva kilograma trešanja. Već "opjevane" cijene čvaraka kilogram - 18 eura.
Gospodin Dragan radi kao varilac u Njemačkoj i plaća mu je tri puta veća od naše prosječne. I on je zabezeknut cijenama.
Svi kojima je do slasna crvena ploda, savjet, pričekati drugu berbu za 15-ak dana, kada bi cijene ipak trebale malo pasti.