
Ericsson Nikola Tesla proglašen je najboljim velikim izvoznikom, Decospan Mato Furnir srednjim, a Proizvodnja PG malim i mikro izvoznikom u 2025. godini u sklopu 12. konvencije hrvatskih izvoznika održane u srijedu, a koju je tradicionalno pratila i dodjela nagrada "Zlatni ključ" za najbolje izvoznike.
Tijekom konvencije koju je organizirala Udruga Hrvatski izvoznici i
dodjele nagrada, navedeno je i da je najbolji obrtnik izvoznik lani bio
Žarko Ban, odnosno njegov obrt Hi-Kon, dok je tvrtka Altpro bila
najinovativniji izvoznik. Specijalna nagrada za tehnološki proboj u
izvozu u prošloj godini pripala je osječkoj tvrtki Orqa.
Nadalje,
u kategoriji "Rastuća tržišta - najbolji izvoznik u Tursku", Zlatni
ključ dobila je tvrtka E.G.O. Elektro-komponente, dok je najuspješniji
izvoznik u Egipat bila tvrtka Hydromat. Najbolji izvoznik u Kanadu
tvrtka je Končar energetski transformatori, a u Saudijsku Arabiju Vertiv
Croatia. Najboljim izvoznikom u Francusku za prošlu godinu proglašena
je tvrtka Saint Jean Industries, u Slovačku Belupo, a u SAD Pliva.
Laureat u kategoriji najboljeg izvoznika u Mađarsku je tvrtka LTH Metalni lijev, u Austriju Končar - Distributivni i specijalni transformatori, u Srbiju Vetropack Straža, a u BiH Podravka. Zlatni ključ u kategoriji najboljeg izvoznika u Italiju tvrtka je Carel Adriatic, u Sloveniju A.D. Plastik, a u Njemačku Empwr.
Ćorić: Izvozni sektor jedan od najvećih dobitnika EU integracije
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Tomislav Ćorić
kazao je na dodjeli nagrada da je značaj hrvatskog izvoznog sektora
često veći nego što se ponekad pretpostavlja. Usporedio je
prošlogodišnje podatke s onima prije hrvatskog ulaska u EU, istaknuvši
da je hrvatski robni izvoz za to vrijeme povećan dva i pol puta,
dosegnuvši 25,7 milijardi eura.
- Izvoz je jedan od ključnih
stupova hrvatskog gospodarskog razvoja proteklih godini, naglasio je
Ćorić, dodavši kako ga posebno ohrabruju rezultati izvoza usluga izvan
turističkog sektora. Prihod hrvatskih izvoznika usluga na inozemnim
tržištima učetverostručen je u posljednjih 13 godina, dosegnuvši oko
šest milijardi eura.
- Riječ je o djelatnostima visoke dodane vrijednosti - od IT-a i poslovnih usluga do inženjeringa, naveo je ministar.
Po
njemu, hrvatski izvozni sektor jedan je od najvećih dobitnika europskih
integracija kroz koje je Hrvatska prošla u posljednjih 13 godina.
Naglasio je da se Hrvatska danas može pohvaliti neuobičajeno dugim
razdobljem gospodarskog rasta, koji s kratkim prekidima, naročito
početkom pandemije, traje cijelo desetljeće.
Naglasio je i da je hrvatski izvozni sektor najzdraviji dio ekonomije, no priznao je i da se suočava s ogromnim izazovima - od geopolitičke nesigurnosti do manjka radne snage, s čime će se i Europa suočavati idućih desetljeća. Vlada im, s druge strane, pomaže u kontekstu stabilne politike, stabilnog makroekonomskog okruženja u RH, ali i kroz sve moguće poticaje, koji im otvaraju prostor za povećanje produktivnosti. Veliki potencijal daljnjeg rasta vidi u IT sektoru, kreativnim industrijama, ali i u velikim sustavima.
U ime nagrađenih prisutnima se zahvalio predsjednik Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Siniša Krajnović, koji je istaknuo da je nagrada Zlatni ključ poticaj svim nagrađenim tvrtkama za daljnji snažni iskorak na međunarodna tržišta. Naglasio je da je posebno važno što nagrada dolazi iz zajednice koja prepoznaje važnost izvoza za razvoj hrvatskog gospodarstva.
- S velikim
zadovoljstvom u ime svih nagređenih se zahvaljujem na ovom velikom
značajnom poticaju za daljni razvoj i daljni iskorak ma međunarodnim
tržištima. Ono što nam je posebno drago i ono što nam je posebno važno
da ta nagrada doalazi iz zajednice koja upravo prepoznaje važnost izvoza
za razvoj domaćeg gospodarstva i zapravo za ukupnu konkuretnost
Republike Hrvatske, rekao je.
Nagradu je dobila i tvrtka
Proizvodnja PG koja je prošle godine bila najbolji mali izvoznik i to
ženskih cipela. Tvornica se nalazi u Prelogu, a zapošljavaju gotovo 400
radnika.
- Postolara je nažalost sve manje i manje to nije više
nekakvo popularno zanimanje većina naših djelatnika dolazi iz Međimurske
županije ili okolnih županija dakle u regiji Varždinske,
Korprivničko-križevačke županije, a zapošljavamo i jedan dio stranih
radnika s obzirom da naših jednostavno više nema dovoljno, rekla je
direktorica Mateja Dragonja.
Dobrog
radnika teško je naći tvrdi najbolji obrtnik-izvoznik koji zapošljava
30-tak ljudi i najbolji srednji izvoznik s 300 zaposlenika.
- Plaće koje danas dobijete u metalnom sektoru u mojoj branši su puno veće od drugih, ali ljudi jednostavno neće prljati ruke. Danas vam je glavni razlog da vam radnik dođe čak i nije plaća nego da si blizu njega jer nitko neće za nekoliko stotina eura više putovati iz jednog kraja Zagreba na drugi, kazao je vlasnik obrta HI-KON Žarko Ban.
Predsjednik Udruge Hrvatski izvoznici Davor Baković rekao
je, uz ostalo, da je energija postala geopolitičko oružje. Posebno se
osvrnuo na demografske probleme, kako u Hrvatskoj tako i u Europi.
Naglasio je da postoji bojazan da bi, bez obzira na aktualnu snažnu
poziciju, Europa zbog demografskih problema i sve starijeg stanovništva
sve više mogla financirati prošlost, a sve manje budućnost. Uz starost
populacije, ukazao je i na pad nataliteta te je izrazio bojazan da
ulazimo u desetljeće kada će najveća nestašica biti - nestašica ljudi.
- Natalitet nije samo pitanje obitelji nego pitanje budućih škola, tvornica, javnih sustava jer godinama smo pričali o nestašici energije, sirovina, čipova ali ulazimo dame i gospodo u desetljeće kada će najveća nestašica biti nestašica ljudi, kazao je.