HUB: Banke bez problema u zadovoljavanju novih kapitalnih zahtjeva

Bez autora
Oct 25 2010

Hrvatske banke neće imati problema u zadovoljavanju novih kapitalnih zahtjeva koje predviđa Basel III, a ne treba se bojati ni mogućnosti da banke majke u potrebi da zadovolje te kriterije dođu na ideju da potreban kapital za to prikupe povlačenjem kapitala iz svojih banaka u Hrvatskoj. Ne treba se bojati mogućnosti, scenarija po kojem bi banke majke mogle ići na povlačenje kapitala iz svojih banaka kćeri u Hrvatskoj. Podacima Hrvatske narodne banke (HNB) pokazuju da je u razdoblju od 1993. najviše investirano u financijski sektor, više od 8,7 milijardi eura, a tomu treba dodati i iznose kredita koje su banke majke dale bankama kćerima u Hrvatskoj. Hrvatske će banke podnijeti nove kapitalne zahtjeve bez problema, čak i u slučaju da se primjenjuju ranije nego je najavljeno, a u dužem će roku učinak ovisiti o njihovoj sposobnosti za profitabilnim poslovanjem. Posebnu je pozornost treba obratiti na nove kapitalne zahtjeve (Basel III) koji se uvode postupno, od 2013. do 2019. godine. Hrvatske banke ne bi trebale imati problema u njihovoj implementaciji. Trenutno su kapitalni omjeri hrvatskih banaka i dva do četiri puta veći od minimalno propisanih, a simulacije pokazuju da tijekom sljedećih pet godina bez teškoća mogu ispunjavaju nove kapitalne zahtjeve.

HUB: Banke bez problema u zadovoljavanju novih kapitalnih zahtjevaHrvatske banke neće imati problema u zadovoljavanju novih kapitalnih zahtjeva koje predviđa Basel III, a ne treba se bojati ni mogućnosti da banke majke u potrebi da zadovolje te kriterije dođu na ideju da potreban kapital za to prikupe povlačenjem kapitala iz svojih banaka u Hrvatskoj, poručili su danas čelnici Hrvatske udruge banaka (HUB) i predstavnici nekoliko banaka s prigodnog skupa u povodu godišnje skupštine HUB-a.

Predsjednik Uprave Erste&Steiermaerkische Banke Petar Radaković ističe kako se ne treba bojati mogućnosti, scenarija po kojem bi banke majke mogle ići na povlačenje kapitala iz svojih banaka kćeri u Hrvatskoj. "Što se nas tiče, nas pet-šest velikih banaka, nema nikakve bojazni za to", poručio je Radaković.

S njim se složio i glavni ekonomist Privredne banke Zagreb (PBZ) Marko Škreb koji to potkrepljuje i podacima Hrvatske narodne banke (HNB) o izravnim ulaganjima u Hrvatsku koji pokazuju da je u razdoblju od 1993. najviše investirano u financijski sektor, više od 8,7 milijardi eura, a tomu treba dodati i iznose kredita koje su banke majke dale bankama kćerima u Hrvatskoj.

U kratkom roku objektivno nema nikakvih problema u tom pogledu, hrvatske će banke podnijeti nove kapitalne zahtjeve bez problema, čak i u slučaju da se primjenjuju ranije nego je najavljeno, a u dužem će roku učinak ovisiti o njihovoj sposobnosti za profitabilnim poslovanjem, ističe i analitičar Velimir Šonje koji je predstavio i novi broj HUB Analiza "U susret novoj financijskoj regulaciji - što ona znači za hrvatske banke?". Riječ je o dubinskim promjenama koje se pripremaju i usklađuju na globalnoj razini, o 18 područja reforme.

Posebnu je pozornost Šonje pritom obratio na nove kapitalne zahtjeve (Basel III) koji se uvode postupno, od 2013. do 2019. godine. Hrvatske banke ne bi trebale imati problema u njihovoj implementaciji. Trenutno su kapitalni omjeri hrvatskih banaka i dva do četiri puta veći od minimalno propisanih, a simulacije pokazuju da tijekom sljedećih pet godina bez teškoća mogu ispunjavaju nove kapitalne zahtjeve, kazao je, napominjući da bi u dužem roku problema moglo biti jedino uz pretpostavku vrlo niske profitabilnost.

Za hrvatske banke važno je što će se dogoditi nakon 2015. Što ako se gospodarstvo ne oporavi, a ulazak u EU ne ispuni očekivanja, upozorava Šonje dodajući kako u negativnom scenariju povrat na uloženo može postati neatraktivan u odnosu na ostale zemlje. Ključ je, smatra, u očuvanju konkurentne profitabilnosti, smanjenju rizika kako bi se zadržao motiv za plasman kapitala u Hrvatsku.

Ističe i da nitko, osim Mađarske, ne uvodi poreze na aktivu banaka radi punjenja proračuna, već se razmatra uvođenje doprinosa za fondove za stabilnost čija je svrha imati sredstva koja će u budućim krizama spriječiti da porezni obveznici plaćaju trošak sanacije banaka. S obzirom da u mnogim zemljama, pa i u Hrvatskoj, fondovi osigurane štednje imaju i takvu funkciju, dilema je koju treba razriješiti da li ići na jedan ili dva fonda, rekao je Šonje.

Kao jedno od pitanja koje se razmatra navodi i povećanje iznosa osigurane štednje na 100 tisuća eura. To pak, smatraju bankari, u Hrvatskoj ne bi trebao biti problem s obzirom da je sada, s osiguranjem do najviše 400 tisuća kuna, pokriveno više od 90 posto štednje u Hrvatskoj.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik