Kineski leteći automobili osvajaju nebo

Bez autora
Oct 16 2025

Kineska kompanija Eridž (Aridge) predstavila je u Dubaiju svoj leteći automobil, modularni LAC (Land Aircraft Carrier), koji može vertikalno da poleće i sleće poput helikoptera.

Ova demonstracija je privukla pažnju lokalnih vlasti, investitora i potencijalnih kupaca iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara.

Električni LAC može se kontrolisati džojstikom, ali poseduje i automatski režim leta, što znači da ga mogu koristiti i osobe koje nemaju pilotsku dozvolu, prenosi Blumberg.

U Kini će cena biti nešto niža od 233.000 evra, a kompanija planira prve prodaje za regularne kupce u 2027. godini. Do sada je zabeleženo 600 predugovora za vozilo.

Vlasti u Dubaiju ističu da leteći automobili predstavljaju budućnost mobilnosti i očekuju da će, kako više kompanija uđe na tržište, vozila postati pristupačnija široj javnosti.

Očekuje se da će Eridž, koji je deo kompanije XPENG motors, nastaviti sa međunarodnim testiranjima i pribavljanjem potrebnih dozvola za prodaju i korišćenje svojih letećih automobila u Emiratima i drugim državama.

Industrija letećih automobila u Dubaiju i širom sveta beleži ubrzan razvoj, naročito zahvaljujući napretku u razvoju baterija i električnih pogona.

Tržište ipak još uvek nije potpuno provereno, a proizvođači se suočavaju sa izazovima finansiranja i regulative, što ograničava širenje tehnologije na širu populaciju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik