Mogu li srpske kompanije koje izvoze na američko tržište da prežive Trampove carine

Bez autora
Jul 09 2025

Američke carine od 35 odsto na uvoz iz Srbije, koje su najavljene u aprilu, stupiće na snagu 1. avgusta.

Slobodan Aćimović, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu kaže za RTS da će to pogoditi manji deo srpskog izvoza u SAD i da država može ublažiti negativne efekte diferenciranjem izvoza. Radmila Trifunović iz "Metalca" i Toplica Sapasojević iz ITM sistema uvereni su da njihove kompanije sa tolikim carinama neće opstati na američkom tržištu.

U pismu predsednika SAD Donalda Trampa predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, uz obrazloženje o uvođenju tarifa navodi se da carine neće biti ako Srbija ili srpske kompanije odluče da proizvode u Americi. U protivnom, ako se Srbija odluči na kontramere, američke carine će se uvećati.

Slobodan Aćimović, profesor Ekonomskog fakulteta kaže da izuzetno visoke američke carine ne treba fatalno shvatati ističući da je reč o relativno malom obimu robe koja podleže tim nametima.

“Kad pogledamo ukupan obim spoljnotrgovinske razmene, to je jedan relativno mali deo od ukupno milijardu i dvesta miliona dolara razmene između Srbije i SAD”, dodaje Aćimović.

Ipak, navodi da će biti pogođene kompanije poput gornjomilanovačkog “Metalca” ili proizvođači guma za vozila, koji direktno izvoze u Ameriku.

"Ali s druge strane treba razumeti širi kontekst. Carine su samo neka vrsta instrumenta jedne globalne geopolitike koja se u velikom zamahu snage menja poslednjih nekoliko meseci i nije lako ni onome ko se opredeli da uvede takve carine", naglašava profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Aćimović ukazuje na različite obračune koje daje američka strana od one koje imaju naše institucije. “Oni tvrde da imaju deficit u odnosu na nas, a mi tvrdimo obrnuto. Teško je utvrditi u toj robnoj razmeni kako se šta vrednuje", dodaje.

Aćimović: Manjak se može nadoknaditi na drugim tržištima

Diferenciranje izvoza je primer kako da se nadoknadi manjak u trgovinskoj razmeni, navodi Aćimović.

“Nije sad tako lako zameniti izvozno tržište, jer su srpske kompanije koje izvoze u SAD  već napravile svoje izvozne aranžmane i lance snabdevanja. Ali ako gledamo na nivou cele Srbije, možemo da uradimo različito diferenciranje izvoza. Prošle godine smo imali manjak u trgovini sa EU, zbog manjeg privrednog rasta zemalja članica pa su naše firme manje i izvozile tamo. Taj manjak od nekih milijardu evra, što je otprilike visina razmene sa Amerikom, smo nadoknadili kroz izvoz u druge zemlje, poput Kine i Turske, objašnjava Aćimović.

Kompanija "Metalac" već 20 godina posluje u SAD-u i na to tržište izvozi u robu u vrednosti od oko dva i po miliona evra.

Radmila Trifunović, generalna direktorka “Metalca“ smatra da će to preduzeće biti prilično pogođeno carinom od 35 odsto.

"Veoma je teško doći na jedno tržište i ostati tako dugo. Druga stvar je i važnost američkog tržišta, jer Metalcu to čini 10 odsto prihoda i čak 20 odsto ukupnog izvoza", ističe Trifunovićeva.

Trifunovićeva: Carine su dvostruka šteta za "Metalac"

Prema njenim rečima, američke carine mogle bi "Metalcu" da nanesu dvostruku štetu.

"Portfolio naših proizvoda godinama je prilagođavan upravo za jedno takvo tržište zbog čega može nastati dvostruka šteta. Imate manjak prihoda na jednoj strani, a na drugoj morate tražiti tržište sa sličnim portfoliom i to je jako teško jer su ona potpuno različita”, naglašava generalna direktorka “Metalca”.

Kako kaže, "Metalac" se sa svojim kupcem u SAD dogovorio da buduće poslovanje ne bude na šetetu nijedne strane i da se prvo sačekaju prvi efekti uvedenih carina.

Dodaje da joj se to čini kao veoma dobar potez jer bi time "Metalac" možda mogao da zadrži američkog kupca.

Sa druge strane, Trifunovićeva napominje da toliku stopu carina proizvodi Metalca ne mogu podneti i da ukoliko ti nameti opstanu da bi to značilo i gubitak američkog tržišta.

“Nisam sigurna da naš američki kupac takav iznos carine može da ugradi u proizvod jer on onda neće biti konkurentan i prihvatljiv za krajnjeg potrošača budući da se ionako nalazi na listi proizvoda koji baš nisu prioritetni", kaže Radmila Trifunović.

“Ovakva odluka, ukoliko bi opstala, značila bi i gubitak našeg kupca i tržišta Amerike", konstatuje Trifunovićeva.

Spasojević: Ne vidim razlog za carine, SAD imaju suficit sa Srbijom

Toplica Spasojević, predsednik ITM sistema ukazuje na to da je američki predsednik Donald Tramp uveo carine da bi izbalansirao ukupni trogovinski deficit koje SAD imaju ali da u robnoj razmeni sa Srbijom to nije slučaj.

"Po našim evidencijama, SAD imaju 70 miliona dolara suficita u razmeni sa Srbijom”, navodi Spasojević.

Kaže da se proizvodi Valjaonice bakra u Sevojnu, koja posluje u okviru ITM sistema, prema prvoj projekciji, nisu bili na listi za plaćanje carina.

“Ne znam da li će proizvodi od bakra biti na toj listi, ali aluminijum nesumljivo jeste. To će potpuno uništiti izvoz na američko tržište zbog toga što mi jednostavno ne možemo da podnesemo stopu od 35 odsto, zato što imate zemlje koje će imati niže stope i biće konkurentnije od nas", upozorava Spasojević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik