Prihodi koncesionara autocesta u Hrvatskoj od naplate cestarina u prvoj polovici ove godine iznosili su 797,5 milijuna kuna (bez PDV-a), što je za 5,79 posto manje nego u istom razdoblju lani. Više od polovice polugodišnjih prihoda od naplate cestarine, 495,1 milijun kuna, ostvarile su Hrvatske autoceste (HAC), koje su time zabilježile pad od 4,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Najveći pad prihoda od cestarine, za 10,33 posto, u šest mjeseci ove godine bilježi se kod autocesta u nadležnosti tvrtke Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ) s naplaćenih 182,2 milijuna kuna. Koncesionar Autocesta Zagreb-Macelj (AZM) s naplaćenih 69,9 milijuna kuna cestarine imao je pak najmanji pad tih prihoda, 0,34 posto. Pad prihoda od 9,75 posto imala je i Bina-Istra s naplaćenih 50,3 milijuna kuna. Podaci HUKA-e o prometu naplate na hrvatskim autocestama pokazuju da je u prvih šest mjeseci ove godine na tim autocestama zabilježeno 25,4 milijuna vozila, pri čemu ne navode usporedbu s prošlom godinom.
Prihodi koncesionara autocesta u Hrvatskoj od naplate cestarina u prvoj polovici ove godine iznosili su 797,5 milijuna kuna (bez PDV-a), što je za 5,79 posto manje nego u istom razdoblju lani, podaci su Hrvatske udruge koncesionara za autoceste s naplatom cestarine (HUKA) objavljeni u srpanjskom broju njihova biltena.
Više od polovice polugodišnjih prihoda od naplate cestarine, 495,1 milijun kuna, ostvarile su Hrvatske autoceste (HAC), koje su time zabilježile pad od 4,4 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Najveći pad prihoda od cestarine, za 10,33 posto, u šest mjeseci ove godine bilježi se kod autocesta u nadležnosti tvrtke Autocesta Rijeka-Zagreb (ARZ) s naplaćenih 182,2 milijuna kuna.
Koncesionar Autocesta Zagreb-Macelj (AZM) s naplaćenih 69,9 milijuna kuna cestarine imao je pak najmanji pad tih prihoda, 0,34 posto. Pad prihoda od 9,75 posto imala je i Bina-Istra s naplaćenih 50,3 milijuna kuna. Podaci HUKA-e o prometu naplate na hrvatskim autocestama pokazuju da je u prvih šest mjeseci ove godine na tim autocestama zabilježeno 25,4 milijuna vozila, pri čemu ne navode usporedbu s prošlom godinom.
Od toga je gotovo 22 milijuna bilo lakih vozila, dok je teških bilo 3,4 milijuna.
Na autocestama u nadležnosti HAC-a bilo je pritom najviše vozila u prvih šest mjeseci ove godine ili 13,7 milijuna.
Slijede autoceste ARZ-a sa 7,2 milijuna vozila, AZM s 2,7 milijuna te Bina-Istra s 1,8 milijuna vozila.
U vezi sigurnosti prometa podaci HUKA-e pokazuju da je ukupno na svim hrvatskim autocestama u prvih šest ovogodišnjih mjeseci bilo 1215 prometnih nesreća, od čega je u 17 nesreća poginulo 20 ljudi, u 134 prometne nesreće bilo je ozlijeđenih, a onih s materijalnom štetom bilo je 1064.