Srbija hit među turistima: Svrstana u 10 najtraženijih destinacija

Bez autora
Jul 22 2026

U prvih pet meseci ove godine Srbija je zabeležila rast broja turista od gotovo sedam odsto, a prema najnovijim podacima Svetske turističke organizacije našla se među 10 destinacija koje beleže najveći rast dolazaka stranih turista, izjavio je ministar turizma.

U prvih pet meseci ove godine Srbija je zabeležila rast broja turista od gotovo sedam odsto, a prema najnovijim podacima Svetske turističke organizacije našla se među 10 destinacija koje beleže najveći rast dolazaka stranih turista, izjavio je ministar turizma i omladine Husein Memić.

Kako je rekao za Radio Beograd, sektor turizma uspešno se oporavio, a dosadašnji rezultati ukazuju da bi 2026. mogla da bude rekordna godina.

"U prvih pet meseci beležimo rast od 6,8 do 6,9 odsto, kako domaćih tako i stranih turista. Verujem da ćemo do kraja godine ostvariti istorijski rekordan broj poseta", rekao je Memić.

Najviše stranih gostiju u Srbiju dolazi iz Turske i Rusije, dok je primetan rast dolazaka iz Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Slovenije. Istovremeno je zabeležen manji pad broja turista iz Kine.

Ministar je istakao da država nastavlja da ulaže u razvoj domaćeg turizma, posebno seoskog, koji poslednjih godina beleži značajan rast.

"Pre tri godine imali smo oko 700 registrovanih seoskih turističkih domaćinstava, a danas ih je oko 1.900. Cilj nam je da predstavimo sela Srbije i produžimo turističku sezonu", naveo je Memić.

Dodao je da Ministarstvo razvija digitalnu platformu i mobilnu aplikaciju koja će turistima omogućiti da lakše planiraju putovanja, pronađu lokalne vodiče i upoznaju ponudu seoskih domaćinstava.

Govoreći o pripremama za Ekspo 2027, Memić je ocenio da će ova manifestacija dodatno doprineti razvoju srpskog turizma, pre svega kroz novu infrastrukturu i mogućnost organizacije velikih međunarodnih događaja.

Kao destinacije koje posebno preporučuje ove sezone izdvojio je Golubac i Podunavlje, zbog značajnih ulaganja u turističku infrastrukturu, kao i Pešter i Novi Pazar.


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik