Nedelja štednje je počela, ali za razliku od prethodnih godina, ovog novembra većina banaka je građanima ponudila vrlo skromne kamate. Na bankarskim šalterima u utorak nije bilo navale štediša da polože nove uloge, ali je bilo mnogo onih kojima je isticalo oročenje. Ove godine nedelju štednje prati i bojazan potencijalnih štediša, može li inflacija da obezvredi njihove uloge. Neke banke su izašle sa primamljivom ponudom u dinarima. Na godišnjem nivou, evre je moguće oročiti uz kamatu do devet odsto, a dinare i do 15 odsto. Proteklih godina štednja je rasla, banke u ovom trenutku raspolažu sa oko 6,7 milijardi evra štednih uloga građana, od toga oko 1,56 odsto su depoziti u dinarima. Vrlo je teško iz tekućih primanja povećati štednju, ali građani svoje nekadašnje zalihe donose u banke i to je dobro. Sa prosečnom platom od 310 ili 320 evra naravno da je gotovo nemoguće povećati štednju. Pri izboru valute u kojoj će štedeti, građani bi trebalo da se vode ličnom procenom.
Nedelja štednje je počela, ali za razliku od prethodnih godina, ovog novembra većina banaka je građanima ponudila vrlo skromne kamate.
Na bankarskim šalterima u utorak nije bilo navale štediša da polože nove uloge, ali je bilo mnogo onih kojima je isticalo oročenje.
Ove godine nedelju štednje prati i bojazan potencijalnih štediša, može li inflacija da obezvredi njihove uloge. Neke banke su izašle sa primamljivom ponudom u dinarima. Na godišnjem nivou, evre je moguće oročiti uz kamatu do devet odsto, a dinare i do 15 odsto. Proteklih godina štednja je rasla, banke u ovom trenutku raspolažu sa oko 6,7 milijardi evra štednih uloga građana, od toga oko 1,56 odsto su depoziti u dinarima.
- Vrlo je teško iz tekućih primanja povećati štednju, ali građani svoje nekadašnje zalihe donose u banke i to je dobro - smatra Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
- Sa prosečnom platom od 310 ili 320 evra naravno da je gotovo nemoguće povećati štednju. Pri izboru valute u kojoj će štedeti, građani bi trebalo da se vode ličnom procenom.
Da bi podstakla dinarsku štednju Narodna banka je donela odluku da poslovne banke oslobodi izdvajanja obavezne rezerve, za sve dinarske uloge u nedelji štednje. Urađeno je nekoliko studija o isplativosti devizne i dinarske štednje u poslednjih deset godina.
- U većini perioda u poslednjih 10 godina ipak je bila isplativija dinarska štednja, kada se uzmu u obzir i kamate i promena deviznog kursa i činjenica da se kod dinarske štednje ne plaća porez na kamatnu stopu, dok se kod devizne plaća - navode u NBS.
U nedelji štednje osim kamata, banke nude i poklon proizvode, povoljne kartice, polise osiguranja, elektronske usluge.