Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije prof. dr Dragan Glamočić održao je danas sastanak sa predstavnicima najznačajnijih mlekara u Srbiji u cilju jačanja partnerstva Ministarstva, proizvođača i prerađivača, kako bi se sektor mlekarstva sistemski unapredio i ojačala otpornost na izazove na domaćem i inostranom tržištu.
Glamočić je, tokom sastanka sa predstavnicima mlekara „Imlek“, „Mlekare Ub“, „Somboled“, „Mlekare Šabac“, „Megle“, „Mlekare Lazar“ i „Milk haus“, ukazao na to da je stanje u sektoru mleka posledica niza problema koji pogađaju celokupnu poljoprivredu i da je potrebno trajno i organizovano raditi na njihovom rešavanju.
On je posebno naglasio da Ministarstvo radi na formiranju jedinstvene platforme za komunikaciju svih aktera, što će omogućiti brže i efikasnije reagovanje na sve izazove.
Na sastanku je konstatovano da postoje ozbiljni problemi sa viškovima mleka, kao i sa kvalitetom zbog pojave aflatoksina, što je uticalo na mogućnost izvoza.
Ukazano je na to da će u narednom periodu biti preduzete mere za poboljšanje kvaliteta kroz pravovremene tretmane u biljnoj proizvodnji, a značajnu ulogu će imati upotreba dronova za tretiranje kukuruza fungicidima, pri čemu će Ministarstvo obezbediti podsticaje i kredite za nabavku dronova.
Povodom informacija da su neke mlekare prekinule otkup, na sastanku je utvrđeno da će se ubrzano rešavati problemi sa otkupom, a da je u „Mlekari Ub“ nastao manji zastoj zbog obaveznog remonta mašine, koji je već bio ranije zakazan, pri čemu će otkup mleka u ovoj mlekari biti normalizovan već u ponedeljak.
Glamočić je istakao da je zaštita domaće proizvodnje mleka i mlečnih proizvoda apsolutni prioritet, dodavši da je Ministarstvo, imajući u vidu da su mlekare opterećene istorijskim lagerima zbog povećanog uvoza, povećane proizvodnje i smanjene potrošnje, zaustavilo izdavanje uvoznih dozvola za mleko, mlečne proizvode, kao i za proizvode na bazi palminog ulja koji zamenjuju mleko.
U vezi sa inicijativama Ministarstva za jasnije deklarisanje proizvoda, proizvođači i prerađivači na sastanku su jednoglasno podržali izmene koje će omogućiti da potrošači budu precizno informisani o sastavu proizvoda, posebno onih koji sadrže palmino ulje.
Uredba koja će definisati jasno deklarisanje proizvoda koji sadrže palmino ulje stupiće na snagu u narednih mesec dana.
Ministarstvo je najavilo izmene Zakona o poljoprivredi kojima će biti propisani obavezni rokovi plaćanja za kvarljive proizvode, čime će biti dodatno zaštićeni interesi domaćih proizvođača i prerađivača.
Takođe, Ministarstvo poljoprivrede će, u saradnji sa Ministarstvom trgovine, raditi na kontroli i ograničavanju marži za mleko i mlečne proizvode.
Glamočić je naložio svim mlekarama da dostave podatke o trenutnim zalihama, kako bi se zajednički definisale mere za smanjenje viškova, bez narušavanja stabilnosti tržišta.
Na sastanku je postignut dogovor o tome da se u najkraćem roku formira radna grupa za praćenje realizacije dogovorenih mera i sistemsko unapređenje sektora mlekarstva.
Ministarstvo je istaklo spremnost da, u saradnji sa mlekarama i proizvođačima, nastavi sa sistemskim pristupom, uz stalnu, otvorenu i konstruktivnu komunikaciju.