Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije akademik Bela Balint svečano je danas otvorio 67. međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća i izložbenu postavku Vlade Srbije pod nazivom „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve – Inovacije menjaju svet!ˮ.
Izložba, u okviru koje će biti predstavljena najsavremenija domaća i inostrana tehnička dostignuća i inovacije, otvorena je na Beogradskom sajmu, na površini većoj od 2.500 metara kvadratnih.
Balint je istakao da ova izložba nije samo prikaz najsavremenijih tehničkih dostignuća, već i poziv svima nama da postanemo deo globalne inovacione revolucije.
Ovaj sajam jača poziciju naše zemlje kao regionalnog lidera u tehnološkom razvoju i privlači investicije koje podstiču ekonomski rast i zapošljavanje, istakao je ministar.
On je podvukao da ovakvi događaji grade most između nauke i privrede, omogućavajući mladim talentima i inovatorima da doprinesu prosperitetu naše zemlje.
Zamenik državnog sekretara za inovacije u Ministarstvu kulture Mađarske Laslo Bodiš izrazio je zadovoljstvo zbog toga što je upravo Mađarska zemlja partner ovogodišnjeg sajma.
Bodiš je naglasio da srpske istraživačke institucije, univerziteti i inovativne kompanije imaju veliki značaj za dalje produbljivanje saradnje sa Mađarskom.
On je predočio da je Mađarska u protekloj deceniji utrostručila investicije u istraživanje i inovacije, ali i udvostručila broj istraživača u okviru akademske zajednice i privatnog sektora.
Nakon svečanog otvaranja izložbe, posetioci Beogradskog sajma imaće priliku da prisustvuju panelu na temu „Inovaciona diplomatija – značaj promocije i popularizacije inovacija u zemlji i inostranstvuˮ, na kojoj će, u ime Ministarstva, govoriti državna sekretarka Marija Gnjatović.
Za prvi dan ovog sajma organizatori su pripremili i panele na teme „Inovacije povezuju nacijeˮ i „Industrijski doktorati kao most između nauke i privredeˮ.
U okviru izložbene postavke Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, posetioci će moći da vide 33 izlagača i 64 pojedinačne postavke, među kojima su državne institucije, naučni instituti, fakulteti, inovacioni centri, naučno-tehnološki parkovi, astronomske opservatorije i astronomska društva, privatne kompanije i drugi predstavnici privrede.
Izložbu će upotpuniti i dobitnici sredstava Fonda za nauku i Fonda za inovacionu delatnost, biće prisutni i predstavnici 40 startapova iz oblasti biotehnologije, veštačke inteligencije, kreativnih industrija i biomedicine, a Mađarska će se predstaviti sa deset startapova.
Sajam tehnike i tehničkih dostignuća traje do 23. maja, a posetioci će imati priliku da saznaju na koje načine se ulaže u budućnost, upoznaju naučne i startap timove, uvere se u uspešnost najnovijih tehničkih dostignuća i saznaju kako i sami mogu postati deo inovacione i startap zajednice naše zemlje.