
Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut izrazio je danas zadovoljstvo zbog odluke Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država (OFAC), kojom je produžena licenca za rad Naftne industrije Srbije (NIS) do 23. januara.
Macut je naglasio da produženje licence omogućava nastavak rada NIS-a i Rafinerije nafte Pančevo i da predstavlja rezultat intenzivnih diplomatskih aktivnosti i razgovora predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića sa zvaničnicima u Vašingtonu, usmerenih ka zaštiti nacionalnih interesa Srbije u složenim međunarodnim okolnostima.
Premijer je naglasio da je ovo važna i ohrabrujuća vest za Srbiju i čestitao svim građanima i zaposlenima u Naftnoj industriji Srbije na očuvanoj stabilnosti i odgovornosti u izuzetno teškim okolnostima.
Odluka o produženju licence potvrđuje da se uporna, odgovorna i državnički vođena politika isplati i da Srbija zna da zaštiti svoje nacionalne interese, istakao je on.
Macut je podsetio na to da je prošlo 84 dana od poslednjeg ulaska sirove nafte u zemlju, a da građani i privreda nisu osetili poremećaje u snabdevanju, što potvrđuje otpornost sistema i sposobnost države da odgovori na velike izazove.
On je poručio da će Vlada nastaviti da preduzima sve neophodne mere radi očuvanja energetske sigurnosti i ukupne ekonomske stabilnosti Republike Srbije.