Akcije NIS od sutra na Beogradskoj berzi

Bez autora
Aug 29 2010

Trgovanje akcijama Naftne industrije Srbije (NIS) počeće sutra na Beogradskoj berzi, po početnoj ceni od 505 dinara (oko 4,8 evra) za jednu akciju.Poštanska štedionica će građanima, koji su dobili po pet akcija NIS-a, besplatno pružati brokerske usluge za prodaju tih hartija od vrednosti, a nalozi za prodaju davaće se na šalterima 1.300 pošta u Srbiji. Građani za davanje naloga moraju da ponesu ličnu kartu i tom prilikom kažu koliko akcija žele da prodaju i koja je minimalna cena ispod koje ne žele da prodaju akcije.

Akcije NIS od sutra na Beogradskoj berziTrgovanje akcijama Naftne industrije Srbije (NIS) počeće sutra na Beogradskoj berzi, po početnoj ceni od 505 dinara (oko 4,8 evra) za jednu akciju.

Poštanska štedionica će građanima, koji su dobili po pet akcija NIS-a, besplatno pružati brokerske usluge za prodaju tih hartija od vrednosti, a nalozi za prodaju davaće se na šalterima 1.300 pošta u Srbiji.

Građani za davanje naloga moraju da ponesu ličnu kartu i tom prilikom kažu koliko akcija žele da prodaju i koja je minimalna cena ispod koje ne žele da prodaju akcije.

Svi nalozi koji u poštama budu prikupljeni do 9.30 biće izneti na berzu tog dana, a ostali nalozi prikupljeni do kraja radnog vremena na berzu se iznosi narednog dana.

Prvog dana trgovanja cena akcija NIS-a može da padne do 20 procenata, na 404 dinara ili da poraste do 300 odsto, na maksimalnih 2.020 dinara.

Prema pravilima berze, cena na kraju prvog dana trgovanja je početna cena narednog dana, a svakog narednog dana cena akcije može da padne do osam odsto ili se poveća maksimalno 10 procenata.

Naftna industrija Srbije biće četvrta kompanija na prajm marketu Beogradske berze, na kojem su prvoklasne akcije koje ispunjavaju uslove za pravo berzansko trgovanje. Na toj listi su Energoprojeket holding [ENHL], Soja protein [SJPT] i Tigar [TIGR].

Direktorka Beogradske berze Gordana Dostanić ocenila je da bi izlazak NIS-a na Beogradsku berzu mogao da povuče napred razvoj tržišta kapitala u Srbiji.

Ona je izrazila očekivanje da će ta kompanija privući pažnju domaćih i stranih institucionalnih investitora, što bi povećalo likvidnost na berzi.

Dostanićeva je kazala da prvog dana trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije (NIS) ne bi trebalo očekivati veliki broj transakcija.

Naftna industrija Srbije objavila je da je u prvoj polovini 2010. godine imala gubitak od 9,6 milijardi dinara, što je za 29 odsto više nego u istom periodu lane.

Zamenik generalnog direktora NIS-a Aleksej Urusov je na predstavljanju kompanije na Beogradskoj berzi u petak kazao da je rast gubitka posledica stanja na tržištu i pada kursa dinara prema dolaru, koji je doveo do negativnih kursnih razlika od 15,8 milijardi dinara.

„Niko ne može da proceni kakvi će biti poslovni rezultati NIS-a do kraja godine, pošto će zavisiti od kretanja kursa dinar i uslova na tržištu”, kazao je Urusov i dodao da je dinar u prvoj polovini 2010. oslabio prema dolaru za 28 odsto.

„NIS kupuje sirovu naftu za dolare, a prodaje derivate za dinare i zbog toga se nalazi u makazama”, kazao je on.

Urusov je rekao da je kapital NIS-a na kraju juna iznosio 22,6 milijardi dinara, što znači da je knjigovodstvena vrednost jedne akcije te kompanije oko 138 dinara.

Glavni broker invest grupe Sinteza Nenad Gujaničić ocenio je da gubitak NIS-a ne bi trebalo da izazove pad cena akcija te kompanije ispod 4,8 evra.

„Za građane koji su dobili akcije NIS-a najvažnije da većinski vlasnik Gasrpomnjeft ima obavezu da u februaru 2011. ponudti otkup akcija po ceni od 4,8 evra za komad. To bi trebalo da bude brana eventualnom padu cene”, kazao je on.

Gaspromnjef, vlasnik 51 odsto akcija NIS-a, istakao je Urusov, ispuniće obavezu iz kupoprodajnog ugovora i ponuditi otkup akcija NIS-a od manjinskih akcionara.

Kapital Naftne industrije Srbije podeljen je na 163 miliona akcija, nominalne vrednosi 500 dinara po komadu, a njima će se trgovati na prajm marketu Beogradske berze. Akcija NIS-a biće sedma na pravom berzanskom tržišu Beogradske berze.

Ruski Gaspromnjeft vlasnik je 51 odsto akcija NIS-a, odnosno 83.160.800 komada, dok je Republika Srbija u svom vlasništvu zadržala 29,9 odsto akcija.

Preostale akcije, 19,1 odsto su u rukama bivših i sadašnjih zaposlenih NIS-a, 4,8 miliona građana Srbije koji su besplatno dobili akcije, kao i nekolicine firmi i građana, koji su akcije sticali dok je kompanija bila zatvoreno akcionarsko društvo.

Gaspromnjeft je većinski udeo u NIS-u kupio za 400 miliona evra, uz obavezu da investira oko 550 miliona evra u modernizaciju postrojenja te kompanije do 2012. Ruska držvana kompanije preuzela je upravljanje NIS-om u februaru 2009. godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik