Analitičari: Dionice Mercatora tonu zbog slabih ponuda

Bez autora
May 14 2013

Dionica Mercatora u utorak je na Ljubljanskoj burzi pala na 95 eura, izgubivši 8,7 posto vrijednosti u odnosu na ponedjeljak te tako potonula pod psihološku granicu od 100 eura za dionicu. Takav pad vrijednosti dionica najvećeg slovenskog trgovačkog lanca slovenski burzovni analitičari povezuju s činjenicom da su vlasnici 53 posto njegovih dionica dobili samo dvije obvezujuće ponude u novom pokušaju prodaje svojih udjela, s cijenom koja je oko 110 eura i ispod njihovih očekivanja, a navodi se da je po za sada sada neslužbenim podacima Mercator i u prvom kvartalu ove godine zabilježio gubitak i poslovao ispod očekivanja. Trenutak za prodaju Mercatora nije najoptimalniji te tvrtka treba nastaviti s restrukturiranjem, s obzirom na visoke kreditne obveze, produženu recesiju i smanjenu potrošnju, ali i slabiju makroekonomsku situaciju u Sloveniji koja negativno djeluje i na položaj samog Mercatora. No, tvrtka, s obzirom na njenu poziciju vodećeg trgovačkog lanca u regiji i značenje za slovensku prehrambenu industriju, ostaje "dijamant" kojega treba "izbrusiti" i očistiti od "prašine" koja se nakupila, jer se Mercator ranijih godina nije dovoljno koncentrirao na racionalizaciju poslovanja i veću učinkovitost.

Analitičari: Dionice Mercatora tonu zbog slabih ponudaDionica Mercatora u utorak je na Ljubljanskoj burzi pala na 95 eura, izgubivši 8,7 posto vrijednosti u odnosu na ponedjeljak te tako potonula pod psihološku granicu od 100 eura za dionicu.

Takav pad vrijednosti dionica najvećeg slovenskog trgovačkog lanca slovenski burzovni analitičari povezuju s činjenicom da su vlasnici 53 posto njegovih dionica dobili samo dvije obvezujuće ponude u novom pokušaju prodaje svojih udjela, s cijenom koja je oko 110 eura i ispod njihovih očekivanja, a navodi se da je po za sada sada neslužbenim podacima Mercator i u prvom kvartalu ove godine zabilježio gubitak i poslovao ispod očekivanja.

Direktor Mercatora Toni Balažič izjavio je u ponedjeljak za Slovenski radio da trenutak za prodaju Mercatora nije najoptimalniji te da tvrtka treba nastaviti s restrukturiranjem, s obzirom na visoke kreditne obveze, produženu recesiju i smanjenu potrošnju, ali i slabiju makroekonomsku situaciju u Sloveniji koja negativno djeluje i na položaj samog Mercatora. No, dodao je da tvrtka, s obzirom na njenu poziciju vodećeg trgovačkog lanca u regiji i značenje za slovensku prehrambenu industriju, ostaje "dijamant" kojega treba "izbrusiti" i očistiti od "prašine" koja se nakupila, jer se Mercator ranijih godina nije dovoljno koncentrirao na racionalizaciju poslovanja i veću učinkovitost.

Dionica Mercatora zadnjih se godina uglavnom kretala između 120-130 eura. U kolovozu 2005. godine tadašnja vlada Janeza Janše odobrila je prodaju udjela koje su u Mercatoru imali državni fondovi SOD i KAD po 159 eura u korist Pivovarne Laško (PL) i tada jakog Istrabenz holdinga, izazvavši optužbe tadašnje oporbe lijevog centra da je tako destabilizirala vlasničku strukturu Mercatora i prodala državne dionice "ispod stola" i po "prijateljskoj" cijeni u koju nije bila uračunata premija koja se mogla dobiti da su na međunarodnom natječaju tražene obvezujuće ponude.

Pivovarna Laško i danas je među najvećim dioničarima Mercatora, ali je opterećuje visok iznos duga bankama zbog kojega želi svoj vlasnički udjel u Mercatoru prodati, dok su Istrabenzove dionice Mercatora zbog nepodmirenih obveza zaplijenile banke.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik