Brazil razmatra "Zakon o sreći"

Bez autora
Feb 06 2011

Brazil razmatra predlog da proglasi sreću za ustavno pravo građana. U zemlji poznatoj po prelepim plažama, karnevalu i sambi, za koju stručnjaci očekuju da narednih godina postane peta ekonomska sila u svetu, grupa poslanika je predložila ustavni amandman koji će građanima garantovati pravo na sreću.Predloženo je se u član šest ustava, prema kome su obrazovanje, zdravstvena zaštita, hrana, posao, krov nad glavom, slobodno vreme i bezbednost ustavno pravo građana, uvrsti i pravo na sreću.

Brazil razmatra “Zakon o sreći”Brazil razmatra predlog da proglasi sreću za ustavno pravo građana.

U zemlji poznatoj po prelepim plažama, karnevalu i sambi, za koju stručnjaci očekuju da narednih godina postane peta ekonomska sila u svetu, grupa poslanika je predložila ustavni amandman koji će građanima garantovati pravo na sreću.

Predloženo je se u član šest ustava, prema kome su obrazovanje, zdravstvena zaštita, hrana, posao, krov nad glavom, slobodno vreme i bezbednost ustavno pravo građana, uvrsti i pravo na sreću.

Mauro Motorin, direktor nevladine organizacije Pokret za sreću, koja podržava ovaj predlog, ocenio je da bi takav zakon bio veoma značajan u zemlji u kojoj i dalje postoji veliki jaz između bogatih i siromašnih.

I mnogi ekonomisti smatraju da su sreća i lično zadovoljstvo važna merila ekonomskog uspeha jedne zemlje. Brazilcima na izgled nije potrebno mnogo razloga za sreću, a većina njih kaže da ih srećnim čine deca, zdravlje, prijatelji i posao, ali nemoguće je zaobići probleme poput kriminala, lošeg obrazovnog i zdravstvenog sistema i loših puteva i železničke mreže.

Očekuje se da taj predlog zakona uskoro bude usvojen u Senatu, koji je protekle nedelje zasedao prvi put otkad je početkom januara Dilma Rusef zamenila Luisa Injasija Lulu da Silvu na mestu šefa države, a potom i u donjem domu parlamenta.

Sličan zakon već postoji u Japanu i Južnoj Koreji, čiji ustavi garantuju svim građanima pravo na sreću, a britanska vlada je početkom februara namenila tri miliona dolara za upitnik kojim će izmeriti raspoloženje i osećaj sreće i zadovoljstva stanovništva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik