Inflacija u Sloveniji usporila na 3,3%

Bez autora
Feb 13 2024

Inflacija usporava, na godišnjoj je razini iznosila 3,3 posto, a na mjesečnoj razini - ponajviše zbog rasprodaja odjeće i obuće - zabilježena je deflacija od 0,6 posto, objavio je statistički ured.

Godišnja inflacija u siječnju bila je znatno niža nego godinu prije, kada je iznosila 10,0 posto. Također je znatno niža od prošlogodišnje prosječne inflacije koja je iznosila 7,4 posto.

Usluge su tijekom godine u prosjeku poskupjele za 4,6 posto, a roba za 2,7 posto. Cijene robe dnevne potrošnje i polutrajne robe porasle su za 3,9 posto odn 2,1 posto, dok su cijene trajnih dobara niže za 1,3 posto.

Godišnjoj inflaciji najviše su pridonijele poskupljenja hrane i bezalkoholnih pića (za 3,2 posto), 0,6 postotnih bodova. S učinkom od po 0,5 postotnih bodova uslijedila su poskupljenja iz skupina stanovanje, voda, struja, plin i ostala goriva (za 3,6 posto) te zdravstvo (za 9,4 posto).

Za razliku od prethodne dvije godine, ovogodišnji siječanj ponovno bilježi pad cijena. Na mjesečnoj su razini one u prosjeku smanjene za 0,6 posto, navodi Surs.

Tome su najviše pridonijele niže cijene odjeće i obuće koje su tijekom sezonskih sniženja pale za 8,3 posto i pridonijele deflaciji s 0,6 postotnih bodova. Po 0,2 postotna boda dodala su pojeftinjenja motornih goriva (benzin je pojeftinio 4,7 posto, a dizel goriva 4,5 posto) te aranžmana za godišnji odmor u inozemstvu (12,0 posto). Zamjetno su pale i cijene prirodnog plina (za 9,7%); njihov doprinos deflaciji bio je 0,1 postotni bod.

S druge strane, povećanjem cijene električne energije od 5 posto smanjena je mjesečna deflacija za 0,2 postotna boda. Po 0,1 postotni bod pridonijele su više cijene toplinske energije (za 7,7 posto), aranžmana za odmor u kući (za 4,1 posto) i mesa (za 1,3 posto).

Godišnji rast cijena, mjeren harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, koji se koristi za usporedbu u EU, u siječnju je iznosio 3,4 posto, nakon 3,8 posto u prosincu i 9,9 posto u siječnju prošle godine. U mjesečnoj usporedbi cijene su prema tom indeksu također pale za 0,6 posto.

Cijene usluga u prosjeku su na godišnjoj razini bile više za 5,3 posto, a cijene roba za 2,3 posto. Roba dnevne potrošnje poskupjela je za 3,5 posto, polutrajna roba za 2,4 posto, dok je trajna roba pojeftinila za 2,0 posto.

Godišnja stopa inflacije, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u prosincu 2023. u članicama EMU iznosila je 2,9 posto (mjesec ranije 2,4 posto), au članicama Europske unije 3,4 posto (mjesec ranije 3,1 posto). Najniža je bila u Danskoj (0,4 posto), najveća u Češkoj (7,6 posto), au Sloveniji je iznosila 3,8 posto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik