Dva vetroparka koštaće 110 miliona evra

Bez autora
Mar 05 2012

U Negotinskoj Krajini ove godine treba da počne izgradnja dva vetroparka, u koje će austrijski, srpski i portugalski investitori uložili oko 110 miliona evra. Na dve lokacije u atarima sela Dušanovac, Dupljane i Vidrovac srpsko-austrijska firma „Prikon biznis kriejšon", sa sedištem u Novom Sadu, u izgradnju vetroparka uložiće oko 50 miliona evra, dok će na prevoju Popadija, na mestu zvanom Nikine vode, vetropark investicione vrednosti od oko 60 miliona evra graditi firma „Vat energija". Izgradnja vetroparka u Plavni otpočeće odmah nakon dobijanja dozvola. Ova firma čiji je većinski vlasnik jedan od pionira u izgradnji alternativnih izvora električne energije, Portugalac Aurelio Tavares, širom Evrope poznata je po izgradnji solarnih i vetro parkova. Ovaj kompleks sa 18 vetrenjača, ukupne snage od 60 megavata, biće prvi u Srbiji. Sa vlasnicima zemljišta na kojima će biti izgrađen vetropark već su napravljeni ugovori, na osnovu kojih će po svakom stubu godišnje biti isplaćivano po 1.200 evra narednih 25 godina.

Dva vetroparka koštaće 110 miliona evraU Negotinskoj Krajini ove godine treba da počne izgradnja dva vetroparka, u koje će austrijski, srpski i portugalski investitori uložili oko 110 miliona evra.

Na dve lokacije u atarima sela Dušanovac, Dupljane i Vidrovac srpsko-austrijska firma „Prikon biznis kriejšon", sa sedištem u Novom Sadu, u izgradnju vetroparka uložiće oko 50 miliona evra, dok će na prevoju Popadija, na mestu zvanom Nikine vode, vetropark investicione vrednosti od oko 60 miliona evra graditi firma „Vat energija".

Prema rečima direktora Božidara Škaramuce, izgradnja vetroparka u Plavni otpočeće odmah nakon dobijanja dozvola. Ova firma čiji je većinski vlasnik jedan od pionira u izgradnji alternativnih izvora električne energije, Portugalac Aurelio Tavares, širom Evrope poznata je po izgradnji solarnih i vetro parkova.

„Nadamo se da će ovaj kompleks sa 18 vetrenjača, ukupne snage od 60 megavata, biti prvi u Srbiji. Sa vlasnicima zemljišta na kojima će biti izgrađen vetropark već su napravljeni ugovori, na osnovu kojih će po svakom stubu godišnje biti isplaćivano po 1.200 evra narednih 25 godina“ , kaže Škaramuca.

Prema potpisanim ugovorima, od buduće proizvodnje imaće koristi i lokalna samouprava, kojoj pripada 1,5 odsto od ukupno ostvarene proizvodnje ili u procentu koji odredi republika.

„Taj novac će se reinvestirati u privredu, a kod nas su to svakako poljoprivreda i turistički resursi. Mi smo sa investitorom, što osnovnim ugovorom, što aneksom dogovorili da angažuje domaću građevinsku operativu i lokalnu radnu snagu, a u obavezi su i da urede putnu infrastrukturu u okolini vetroparkova“ , kaže Branko Marković, zamenik predsednika opštine Negotin.

Obaveza investitora je da u roku od dve godine počnu sa radovima, a da u prvoj godini ulože deset odsto planiranih investicija.

„Ispitivanja su pokazala da prosečna brzina vetra iznosi preko šest metara u sekundi, što je zadovoljavajuće. Kakva će biti proizvodnja, videćemo kad vetropark bude gotov, a što se nas tiče mi nastojimo da obezbedimo najbolju opremu“ , kažu stručnjaci firme „Vat energija".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik