Energetska efikasnost: Kasnimo nekoliko decenija

Bez autora
Apr 22 2013

Srbija u energetskoj efikasnosti zaostaje nekoliko decenija za razvijenim zemljama. Očekuje se da talas koji je bio karakterističan za Evropu poslednjih desetina godina tek stigne ovde i da će to biti podloga za novi investicioni ciklus, pre svega, u podizanje zgrada. To je šansa za velike kompanije, ali i mala i srednja preduzeća da razviju biznis, smanje troškove energije, ali i da se generalno podigne kvalitet života. Energetska efikasnost odavno je jedna od hit tema i oblasti zbog svoje važnosti u ukupnom razvoju civilizacije i predstavlja jednu od šansi za brži razvoj ekonomije i veće zapošljavanje. Skoro nijedna oblast nauke u Srbiji nije u takvoj sprezi sa strukom i naukom kao što je to slučaj sa energetskom efikasnošću.

Energetska efikasnost: Kasnimo nekoliko decenijaSrbija u energetskoj efikasnosti zaostaje nekoliko decenija za razvijenim zemljama, izjavio je danas državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Radivoje Mitrović.

"Očekujem da talas koji je bio karakterističan za Evropu poslednjih desetina godina tek stigne ovde i da će to biti podloga za novi investicioni ciklus, pre svega, u podizanje zgrada", kazao je Mitrović.

On je na međunarodnom simpozijumu "Obnovljivi izvori energije i zdrave zgrade" u Beogradu naglasio da je to šansa za velike kompanije, ali i mala i srednja preduzeća da razviju biznis, smanje troškove energije, ali i da se generalno podigne kvalitet života.

Mitrović je naveo da je energetska efikasnost odavno "jedna od hit tema i oblasti zbog svoje važnosti u ukupnom razvoju civilizacije" i da predstavlja jednu od šansi za brži razvoj ekonomije i veće zapošljavanje.

On je napomenuo da skoro nijedna oblast nauke u Srbiji nije u takvoj sprezi sa strukom i naukom kao što je to slučaj sa energetskom efikasnošću.

Sekretar Udruženja Privredne komore Srbije za energetiku Slobodan Petrović složio se da smo u oblasti obnovljivih izvora energije "mladi i tek na početku", jer tek nekoliko godina primenjujemo te tehnologije.

U našem sistemu već radi 30 obnovljivih izvora energije, ali njihova snaga je simbolična, ukazao je Petrović na skupu u organizaciji PKS, Društva za klimatizaciju, grejanje i hlađenje Srbije i Centra za održive i zdrave zgrade Univerziteta Ksung Hee iz Južne Koreje.

On je podsetio da naša zemlja do 2020. godine mora da ispuni preuzetu obavezu da 27 odsto ukupne energije u upotrebi bude iz obnovljivih izvora.

Profesor Peter Novak upozorio je da u bliskoj budućnosti može doći do kolapsa fosilnih goriva (ugalj, nafta, gas), zbog čega je u ovoj fazi neophodno započeti novi razvoj obnovljive energije.

Najveći problem predstavljaju nafta i gas, jer svega osam zemalja raspolaže sa 50 odsto rezervi fosilnih goriva, dok ostali moraju da ih plaćaju, ukazao je Novak, zaključivši da izvori energije treba da budu raspoloživi svima, u svakom trenutku i na svakom mestu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik