Francuzi grade vetropark

Bez autora
May 19 2014

Francuska kompanija IEL priprema investiciju u dva vetroparka u Srbiji od kojih bi jedan trebalo da se nalazi na teritoriji opštine Malo Crniće. Izgradnja prvog postrojenja krenuće 2015. godine u Bašaidu kod Kikinde, a nakon toga francuski investitor će početi i izgradnju vetroparka u Malom Crniću. Opštinske vlasti u Malom Crniću za postavljanje “vetrenjača” odredile su oko 500 hektara zemljišta u selu Boževcu. U Kikindi će biti postavljene vetrenjače ukupne instalisane snage 50 MW, dok će vrednost investicije dostići 70 miliona evra. Kada je reč o vetroparku u Malom Crniću, IEL će uložiti 50 miliona evra u postrojenje snage 36 MW. IEL se odlučio da investira u Srbiji jer su prirodni potencijali vetroenergije veliki, postoji dobar zakonodavni okvir, a još nije izgrađeno nijedno postrojenje što daje prostora za investitore.

Francuzi grade vetroparkFrancuska kompanija IEL priprema investiciju u dva vetroparka u Srbiji od kojih bi jedan trebalo da se nalazi na teritoriji opštine Malo Crniće.

Izgradnja prvog postrojenja krenuće 2015. godine u Bašaidu kod Kikinde, a nakon toga francuski investitor će početi i izgradnju vetroparka u Malom Crniću. Opštinske vlasti u Malom Crniću za postavljanje “vetrenjača” odredile su oko 500 hektara zemljišta u selu Boževcu. U Kikindi će biti postavljene vetrenjače ukupne instalisane snage 50 MW, dok će vrednost investicije dostići 70 miliona evra. Kada je reč o vetroparku u Malom Crniću, IEL će uložiti 50 miliona evra u postrojenje snage 36 MW.

- IEL se odlučio da investira u Srbiji jer su prirodni potencijali vetroenergije veliki, postoji dobar zakonodavni okvir, a još nije izgrađeno nijedno postrojenje što daje prostora za investitore. Naš vetropark u Malom Crniću je u fazi razvoja, dok za postrojenje u Bašaidu radimo na pripremi lokacijske i energetske dozvole, kazala je Nataša Lazarević, direktorka kompanije IEL u Srbiji i savetnica za spoljnu trgovinu Francuske.

Broj vetrogeneratora će zavisiti od proizvođača koga odaberemo. Sada smo u pregovorima sa nekoliko kompanija. Procedura u Srbiji nas obavezuje da se pre dobijanja građevinske dozvole opredelimo za tip vetrogeneratora, napominje Lazarević.

Kada je reč o opštim uslovima za investitore, koji ulažu u obnovljive izvore energije u Srbiji, Lazarević kaže da je utisak IEL da su uslovi u Srbiji zadovoljavajući, ali da je kompanijama neophodan stabilan zakonodavni okvir.

- Republičke i lokalne instance ulažu trud kako bi bile realizovane investicije u vetroparkove. Procedure koje dovode do investicije su veoma složene i na nama je da se tim procedurama prilagodimo. Međutim, investitorima je problem kada se ostavlja prostora u zakonu za različito tumačenje ili kada se zakon često menja. Kompanijama je neophodna stabilnost u poslovanju, objašnjava Lazarević.

Inače, Kompanija IEL, osnovana 2003. godine, ima dosta iskustva u oblasti obnovljivih izvora energije. U Francuskoj eksploatišu već sedam vetroparkova, a IEL i dalje razvija projekte širom te zemlje. U planu je da u naredne dve-tri godine izgrade vetoprakove ukupne snage 200 MW. Filijala IEL koja pokriva ceo region je registrovana u Srbiji pre dve godine. Uporedo sa investicijama u našoj zemlji, francuska kompanija razvija projekte i u BiH i Hrvatskoj.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik