Da je Vlašić idealan teren na kojem se može ispravno iskoristiti energija vjetra, pokazuje i četvrta dodjela koncesije za iskorištavanje energije vjetra na ovoj bh. planini. Naime, protekle sedmice je Ministarstvo privrede Srednjebosanskog kantona potpisalo ugovor o koncesiji za pretvaranje energije vjetra u električnu energiju sa privrednim društvom Lahor d.o.o. Travnik. Prema potpisanom ugovoru, planirana je investicija od 65 miliona eura za gradnju 20 stubova za korištenje energije vjetra, instalirane snage do 50 megavata na Vlašiću, na lokalitetu Ranča - Vitovlje, općina Travnik. Ovo je četvrta koncesija za iskorištavanje obnovljive energije vjetra koju daje Vlada SBK-a.
Da je Vlašić idealan teren na kojem se može ispravno iskoristiti energija vjetra, pokazuje i četvrta dodjela koncesije za iskorištavanje energije vjetra na ovoj bh. planini.
Naime, protekle sedmice je Ministarstvo privrede Srednjebosanskog kantona potpisalo ugovor o koncesiji za pretvaranje energije vjetra u električnu energiju sa privrednim društvom Lahor d.o.o. Travnik.
Prema potpisanom ugovoru, planirana je investicija od 65 miliona eura za gradnju 20 stubova za korištenje energije vjetra, instalirane snage do 50 megavata na Vlašiću, na lokalitetu Ranča - Vitovlje, općina Travnik.
Četvrta koncesija
Kako je nakon potpisivanja ugovora kazao Tahir Lendo, premijer SBK-a, ovo je četvrta koncesija za iskorištavanje obnovljive energije vjetra koju daje Vlada SBK-a.
Elvedin Hamzić, direktor Lahora, kazao je za Oslobođenje da oni već tri godine rade na projektima obnovljivih izvora energije i ovo nije njihova prva investicija u BiH. Inače, ovaj projekat firma Lahor radi sa partnerima iz Njemačke.
- Planirana godišnja proizvodnja je 87.600 megavatsati (MWh), što bi trebalo donositi godišnji prihod od sedam miliona eura. Koncesiona naknada iznosi 1,5 posto od ukupno proizvedene energije, a koncesionar je u obavezi da u roku od dvije godine okonča mjerenja i pripreme za izgradnju vjetroparka, naglasio je Hamzić.
Prema njegovim riječima, koncesija je dodijeljena na 30 godina, sa mogućnošću produživanja na još 20.
"Naredni koraci su nam u najkraćem roku postavljanje mjernog stuba za ispitivanje vjetra gdje bismo došli do preciznih podataka o brzini vjetra", kazao je Hamzić, dodajući da su preliminarna ispitivanja već pokazala ekonomsku opravdanost projekta.
Potencijal
Prema Hamzićevim riječima, region BiH ima izuzetan potencijal vjetra koji treba iskoristiti.
"Nakon prve faze koja podrazumijeva ispitivanje krenut će druga faza, izgradnja vjetroparka, kada ćemo i intenzivnije surađivati sa Elektroprivredom BiH", rekao je Hamzić.
Ministar privrede SBK-a Sedžad Milanović je ovom prilikom istakao kako oni do sada još nisu imali prihoda od koncesija na vjetroenergiju jer vjetroelektrane još nisu počele s radom, a prve koncesije se, prema njegovim riječima, očekuju tek krajem sljedeće godine, kada ističu prvi rokovi za istraživanje.