Ministarstvo ekonomije: Banke da obezbijede kredite građanima za ugradnju solarnih kolektora

Bez autora
Feb 13 2011

Ministarstvo ekonomije i Program zaštite životne sredine Ujedinjenih nacija UNEP će sljedeće sedmice putem javnog poziva pozvati komercijalne banke koje posluju na teritoriji Crne Gore da ponude uslove i modalitet saradnje u cilju obezbjeđivanja kredita za domaćinstva za ugradnju solarnih kolektora. Krediti će se koristiti samo za potrebe ugradnje kolektora, i biće u visini vrijednosti solarnog sistema koji se stavlja na stambeni objekat. U Ministarstvo ekonomije tvrde da su u saradnji sa UNEP-om obezbijedili finansijska sredstva za subvencioniranje kamatne stope u cilju omogućavanja pristupa komercijalnim zajmovima za nabavku sistema za solarno zagrijevanje vode, i to do nula posto efektivne kamatne stope.

Ministarstvo ekonomije: Banke da obezbijede kredite građanima za ugradnju solarnih kolektoraMinistarstvo ekonomije i Program zaštite životne sredine Ujedinjenih nacija UNEP će sljedeće sedmice putem javnog poziva pozvati komercijalne banke koje posluju na teritoriji Crne Gore da ponude uslove i modalitet saradnje u cilju obezbjeđivanja kredita za domaćinstva za ugradnju solarnih kolektora.

Krediti će se koristiti samo za potrebe ugradnje kolektora, i biće u visini vrijednosti solarnog sistema koji se stavlja na stambeni objekat, najavljeno je iz Ministarstva ekonomije.

U Ministarstvo ekonomije tvrde da su u saradnji sa UNEP-om obezbijedili finansijska sredstva za subvencioniranje kamatne stope u cilju omogućavanja pristupa komercijalnim zajmovima za nabavku sistema za solarno zagrijevanje vode, i to do nula posto efektivne kamatne stope.

"To bi značilo bi, da za prosječno domaćinstvo, mjesečna rata kredita, koji bi se otplaćivao sedam godina, iznosila oko 20 eura“, kažu u Ministarstvu ekonomije.

Objašnjeno je da je ovaj projekat pokrenut na osnovu Studije tržišnog potencijala za razvoj, ugradnju i korišćenje solarnih kolektora za zagrijavanje sanitarne vode koja je pokazala da Crna Gora ima izuzetne ekonomske povoljnosti od upotrebe navedene tehnologije.

Poznat je podatak da u razvijenim zemljama i zemljama ubrzanog razvoja, kakva je Crna Gora, više od 50 odsto potreba za električnom energijom koristi se za potrebe zagrijavanja vode i prostora.

"Zbog visokog solarnog potencijala Crne Gore i sve pristupačnije tehnologije u oblasti solarne energije koja se uspješno koristi za zagrijevanje sanitarne vode i prostora, kao i problema povećanja cijena električne energije, upotreba solarnih kolektora predstavlja sve povoljnije rješenje za prosječno domaćinstvo u Crnoj Gori“, navode u Ministarstvu ekonomije.

Podsjećamo, da je istraživanje koje je tokom 2009. godine sprovedeno među domaćinstvima centralnog i južnog regiona Crne Gore, koji imaju najviše sati insolacije i time najveći solarni i ekonomski potencijal realiazcije ušteda i povoljnosti ugradnje i korišćenje solarnih kolektora, pokazalo je da čak 70 odsto ispitanika spremnno da ugradi solarni kolektor ako može dovesti do ekonomskih i energetskih ušteda.

Takođe, isto istraživanje je pokazalo da čak 80 odsto građana smatra da mjesečne rate kredita do 30 eura predstavlja pristupačnu investiciju za ugradnju solarnog kolektora koji može  da se otplati za pet do sedam godina.

Međutim, istraživanje je pokazalo da bankarski sektor u Crnoj Gori još uvijek nije dovoljno motivisan da nudi povoljne kredite za implementaciju mjera energetske efikasnosti.

Do sada su samo tri banke nudile kreditne linije za konkretne investicione mjere poboljšanja energetske efikasnosti za mala i srednja preduzeća, uz skoro uključenje mogućnosti kreditiranja fizičkih lica, odnosno domaćinstava.

"Međutim, ponuđeni krediti mogu biti i povoljniji kada Vlada Crne Gore nudi određeni finansijski podsticaj, koji može da se manifestuje kao subvencioniranje kamatne stope, učešće u otplati mjesečnih rata kredita, učešće u ukupnom kapitalnom trošku ugradnje solarnog kolektora i do četvrtine njegove vrijednosti i niz drugih mogućnosti“, ističu u Ministarstvu ekonomije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik