Tri vodeće japanske kompanije "Kawasaki", "Mitsubishi" i "Hitachi" predstavile su u Beogradu moderne tehnologije za izgradnju i održavanje termoelektrana, koje bi mogle da se primenjuju u Srbiji. Te moderne tehnologije bi se koristile za zaštitu životne sredine i unapređenje energetske efikasnosti u termoelektranama koje koriste ugalj. Još četiri japanske kompanije zainteresovane su da učestvuju u energetskim i projektima zaštite sredine u Srbiji. Srbija i Japan imaju veliki potencijal za razvoj privredne saradnje posebno u oblasti energetike, a očekuje se da će približavanjem Srbije Evropskoj uniji ti odnosi postati još razvijeniji. EPS u narednih nekoliko godina planira značajne investicije u izgradnju novih energetskih kapaciteta i u razvoju budućih projekta računa na japanske kompanije. Veliko japansko iskustvo i moderne tehnologije mogu da budu korišćeni i prilikom modernizacije postojećih elektrana. Srbija kao kandidat za članstvo u EU teži ispunjenju evropskih normi u oblasti zaštite životne sredine, a EPS nastoji da bude regionalni energetski lider u toj oblasti.
Tri vodeće japanske kompanije "Kawasaki", "Mitsubishi" i "Hitachi" predstavile su u Beogradu moderne tehnologije za izgradnju i održavanje termoelektrana, koje bi mogle da se primenjuju u Srbiji.
Te moderne tehnologije bi se koristile za zaštitu životne sredine i unapređenje energetske efikasnosti u termoelektranama koje koriste ugalj.
Kako je danas najavljeno, još četiri japanske kompanije zainteresovane su da učestvuju u energetskim i projektima zaštite sredine u Srbiji.
Na regionalnom skupu "Savremene japanske tehnologije za zaštitu životne sredine i proizvodnju električne energije u termoelektranama na ugalj" u Privrednoj komori Srbije (PKS) je rečeno da Srbija i Japan imaju veliki potencijal za razvoj privredne saradnje posebno u oblasti energetike, a očekuje se da će približavanjem Srbije Evropskoj uniji ti odnosi postati još razvijeniji.
Generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragomir Marković na skupu je izjavio da EPS u narednih nekoliko godina planira značajne investicije u izgradnju novih energetskih kapaciteta i u razvoju budućih projekta računa na japanske kompanije. On je naveo da veliko japansko iskustvo i moderne tehnologije mogu da budu korišćeni i prilikom modernizacije postojećih elektrana. Srbija kao kandidat za članstvo u EU teži ispunjenju evropskih normi u oblasti zaštite životne sredine, a EPS nastoji da bude regionalni energetski lider u toj oblasti.
Vlada Japana je krajem 2011. godine odobrila "Termoelektrani Nikola Tesla" iz Obrenovca veoma povoljan kredit od oko 250 miliona evra za izgradnju sistema za odsumporavanje, što je najveći projekat u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji do sada. Očekuje se da će taj ekološki projekat u Obrenovcu biti dobra prilika za transfer japanske tehnologije u Srbiju i da će privući nove japanske investicije u Srbiju.
Ambasador Japana Tošio Cunozaki je istakao da postoji veliki potencijal za razvoj saradnje dve zemlje u energetici i zaštiti životne sredine, i izrazio nadu da će taj potencijal biti iskorišćen radi doprinosa ekonomskom razvoju Srbije.
Skup su organizovali Ambasada Japana u Beogradu, Japanska organizacija za spoljnu trgovinu (JETRO), Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA), Ministarstvo infrastrukture i energetike Srbije, EPS i PKS.