Novi gasovodi ka Rumuniji i Severnoj Makedoniji do 2027. – postaje li Srbija energetsko čvorište Balkana

Bez autora
Jul 20 2025

Urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković izjavila je za RTS da će Srbija izgradnjom gasovoda ka Rumuniji i Severnoj Makedoniji postati važno gasno čvorište, što će doprineti povoljnijem geopolitičkom i ekonomskom položaju zemlje.

Kako ističe, gas koji stiže gasovodom uvek je jeftiniji od onog koji dolazi preko gasnih terminala.

Srbija planira da u naredne tri i po godine izgradi gasovode ka Rumuniji i Severnoj Makedoniji. Prema podacima Ministarstva energetike, projekti su u pripremi, a tri nacionalne gasne kompanije već su potpisale tehničke sporazume.

Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, Jelica Putniković je istakla da bi izgradnjom novih gasovoda Srbija dobila mogućnost da uvozi neruski gas, na primer iz Azerbejdžana, preko Grčke.

"Ako želimo da povećamo količine gasa iz Azerbejdžana ili kupimo gas od treće strane, nova infrastruktura nam to omogućava, a istovremeno će nam ojačati poziciju u pregovorima sa Rusijom. U toku su i radovi na proširenju kapaciteta za skladištenje gasa u Banatskom dvoru, a planirana je i izgradnja još jednog skladišta. Srbija će postati tranzitna zemlja za gas", kaže Putniković.

Jeftiniji gas

Naglašava da će Srbija kao tranzitna zemlja biti u povoljnijem geopolitičkom položaju, ali i da će ekonomski dobiti jer će obezbediti stabilno i raznovrsno snabdevanje gasom.

"Trenutno trošimo oko tri milijarde kubnih metara gasa. U toku je gasifikacija domaćinstava, privreda se razvija, i sve više sektora prelazi na gas. To nam omogućava povećanje potrošnje i prelazak na zelenije izvore energije. Srbija i Azerbejdžan planiraju i izgradnju gasne elektrane u blizini Niša“, dodaje Putniković.

Ističe i da Srbija već ima mrežu snabdevanja preko Mađarske, kao i da gas izvozi u Bosnu i Hercegovinu i Republiku Srpsku. Sa novim gasovodima, Srbija će, kako je planirano, do 2027. godine postati ključna tačka na energetskoj mapi regiona.

"I Grčkoj je u interesu da se izgradnja završi što pre, jer imaju mali gasni terminal kod Soluna i potrebna im je snažna veza sa ostatkom Evrope. Ne znamo kako će se kretati cene gasa, ali sigurno je da je uvek jeftiniji kad stiže gasovodom – tehnologija terminala je skuplja", zaključuje Putniković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik