Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH donio je na današnjoj sjednici u Sarajevu Odluku o davanju prethodne saglasnosti za kreditno zaduženje Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za realizaciju Projekta izgradnje hidroelektrane HE Vranduk i Projekta rehabilitacije i proširenja kapaciteta HE Una Kostela u iznosu od 35.000.000 eura. Za finansiranje projekta izgradnje HE Vranduk planirano je 26.000.000 eura, a za projekat rehabilitacije i proširenja kapaciteta HE Una Kostela 9.000.000 eura. Rok otplate kredita je 12 godina. Odlukom Vlade FBiH utvrđen je javni interes za izgradnju više elektroenergetskih objekata, uključujući gore navedene, u cilju obezbjeđenja kontinuiranog snabdijevanje kupaca električnom energijom.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH donio je na današnjoj sjednici u Sarajevu Odluku o davanju prethodne saglasnosti za kreditno zaduženje Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za realizaciju Projekta izgradnje hidroelektrane HE Vranduk i Projekta rehabilitacije i proširenja kapaciteta HE Una Kostela u iznosu od 35.000.000 eura.
Za finansiranje projekta izgradnje HE Vranduk planirano je 26.000.000 eura, a za projekat rehabilitacije i proširenja kapaciteta HE Una Kostela 9.000.000 eura. Rok otplate kredita je 12 godina. Odlukom Vlade FBiH utvrđen je javni interes za izgradnju više elektroenergetskih objekata, uključujući gore navedene, u cilju obezbjeđenja kontinuiranog snabdijevanje kupaca električnom energijom.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine odobrio je danas na sjednici u Sarajevu da se Federacija zaduži do 5,5 miliona eura za realizaciju projekta u čijem je nazivu jačanje zdravstvenog sektora, a po Okvirnom sporazumu o kreditu između Razvojne banke Vijeća Evrope i Bosne i Hercegovine.
To je 60 posto od ukupno odobrenih sredstava za Bosnu i Hercegovinu (9.200.000 eura). Rok otplate je do 20 godina, s grejs periodom do pet godina. Prije glasanja Doma (61 za, četiri protiv i 12 suzdržanih poslanika), rasprava o ovom zaduženju bila je na momente burna. Po njenom završetku je predsjedavajući Fehim Škaljić najavio da će u novembru biti održana posebna, tematska sjednica o stanju u zdravstvu Federacije. Nekoliko poslanika iz različitih stranaka, protiveći se tokom rasprave, kazalo je da je riječ o ko zna kojem zaduženju Federacije BiH za zdravstveni sektor a da uprkos tome, u tom segmentu malo šta funkcionira dobro.
- I pored toliko ranije uloženog kreditnog novca u zdravstvo, dešava se da pacijenti sebi moraju kupiti infuziju da bi je primili - izjavila je, između ostalog, poslanica Aida Čikić te pozvala kolege u Parlamentu da ne podrže novo zaduženje.
Predrag Kožul je kazao da mu se svaki put "trese ruka" kad se u Parlamentu glasa o sličnim projektima. Više poslanika iz različitih stranaka, ljekara po profesiji, repliciralo je kolegici Čikić.
Braco Jurišić je njenu diskusiju nazvao atakom na zdravstvo i dodao da zaduženja za druge sektore, koja također nerijetko odobrava Parlament, ne izazivaju toliko ljutnje i podozrivosti. Jurišić smatra da zdravstvo i nije loše ako se uzmu u obzir uvjeti u kojima funkcionira. Istupu Aide Čikić usprotivila se i poslanica Selma Jakupović te pozvala kolegicu "da ne vrijeđa".
S druge strane, poslanik Nihad Alikadić, koji nije ljekar, zahvalio je kolegama Čikić i Kožul te drugima koji nisu bili oduševljeni najavljenom odlukom. Predloženu odluku o zaduženju poslanicima je obrazložio federalni ministar finansija Ante Krajina, a poslanica Čikić na to kazala da je obrazloženje trebalo da ponudi ministar zdravstva a ne da Krajina "zalaže svoj obraz" u Parlamentu. Na glasove iz klupa da je ministar zdravstva trenutno bolestan, Čikić je odgovorila da je neko drugi iz njegovog ministarstva mogao obrazlagati.
Ministar finansija je, pak, između ostalog, rekao da je primarni cilj projekta na osnovu kojeg je i predloženo zaduženje, jačanje zdravstvenog sektora putem restrukturiranja i jačanja primarne zdravstvene zaštite, uvođenjem porodične medicine, kao i jačanje procesa donošenja politike putem razvoja i implementacije sistema monitoringa i evaluacije učinka zdravstvenog sektora. Osim ovog zaduženja Federacije BiH za zdravstveni sektor, o kojem treba da se izjasni i Dom naroda, Predstavnički dom danas je prihvatio Nacrt zakona o energetskoj efikasnosti u FBiH.
Svrha tog budućeg zakona će biti ostvarivanje ciljeva održivog energetskog razvoja: smanjenje negativnih utjecaja na životnu sredinu, povećanje sigurnosti snabdijevanja energijom, zadovoljenje energetskih potreba potrošača i ispunjenje međunarodnih obaveza koje je preuzela BiH, rečeno je.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH odobrio je na današnjoj sjednici u Sarajevu većinom glasova Nacrt zakona o zaštiti prijavitelja korupcije, koji je u parlamentarnu proceduru uputila Federalna vlada.
Nacrt je upućen u javnu raspravu koja ne bi trebala trajati kraće od 30 dana.
Tokom rasprave, poslanici su uglavnom iznosili mišljenja da FBiH treba ovakav zakon i da je potrebno urediti ovu oblast.
Međutim, istaknuto je da ponuđeni Nacrt zakona treba dosta doraditi kako bi Federacija u konačnici dobila kvalitetan zakon koji će potpuno zaštititi osobe koje se odluče na prijavu korupcije, naročito u vlastitim radnim sredinama.
Također je rečeno da treba preciznije urediti odredbe koje će spriječiti moguće zloupotrebe ovog zakona.
Federalna vlada je obrazložila da Nacrt ovog zakona osigurava efikasnu i pravovremenu te potpunu zaštitu prijavitelja korupcije u svim fazama postupka za ostvarivanje zaštite.
Zakon predviđa visoke kazne za pravne i odgovorne osobe koje bi poduzele štetne mjere prema prijavitelju korupcije, navedeno je iz Vlade.