Izmene Zakona o energetici biće predstavljene 11. oktobra, a njihovo usvajanje će doprineti poboljšanju uslova za investitore u obnovljive izvore energije. Izmene Zakona koje Ministarstvo priprema, će omogućiti primenu Trećeg paketa energetske regulative Evropske unije. Tokom oktobra biće završen i pravilnik o garanciji porekla za povlašćene proizvođače električne energije, čime će u potpunosti biti kompletirana podzakonska akta u ovoj oblasti. Za inestitore je od značaja i to što će od 1. januara uslediti liberalizacija tržišta na srednjem i delu niskog napona, koji će uključiti između 4.000 i 5.000 preduzeća. U prethodnih godinu dana zaokružen je regulatorni i institucionalni okvir za ulaganje u obnovljive izvore, usvajanjem izmena Zakona o energetici, četiri uredbe iz oblasti obnovljivih izvora i Nacionalnog akcionog plana za obnovljive izvore energije.
Izmene Zakona o energetici biće predstavljene 11. oktobra, a njihovo usvajanje će doprineti poboljšanju uslova za investitore u obnovljive izvore energije, rekao je juče Dejan Trifunović, pomoćnik ministra energetike, razvoja i zaštite životne sredine.
Trifunović je na radnom doručku u Advokatskoj kancelariji Karanović i Nikolić, posvećenom modelima ugovora za otkup energije od povlašćenih proizvođača i finansiranju projekata u energetici, rekao da će izmene Zakona koje Ministarstvo priprema, omogućiti primenu Trećeg paketa energetske regulative Evropske unije.
On je najavio da će tokom oktobra biti završen i pravilnik o garanciji porekla za povlašćene proizvođače električne energije, čime će u potpunosti biti kompletirana podzakonska akta u ovoj oblasti. Za inestitore je od značaja i to što će od 1. januara uslediti liberalizacija tržišta na srednjem i delu niskog napona, koji će uključiti između 4.000 i 5.000 preduzeća.
Trifunović je podsetio da je u prethodnih godinu dana zaokružen regulatorni i institucionalni okvir za ulaganje u obnovljive izvore, usvajanjem izmena Zakona o energetici, četiri uredbe iz oblasti obnovljivih izvora i Nacionalnog akcionog plana za obnovljive izvore energije. Doneti su, takođe i modeli ugovora o otkupu struje od povlašćenih proizvođać u čijoj izradi su učestvovali i domaći stručnjaci i stručnjaci Međunarodne finansijske korporacije (IFC).
Kroz taj dijalog prvobitni predlog je značajno unapređen, kazao je Trifunović i kao jedan od primera, naveo omogućavanje fazne izgradnje energetskih objekata, što je posebno značajno za investitore u kapacitete koji koriste energiju vetra. Kad je reč o eventualnim sporovima, predviđeno je da se oni rešavaju kroz arbritražu pri Međunarodnoj privrednoj komore u Parizu i Privrednoj komore Srbije, kao i pred domaćim sudovima. Takođe, u modelima ugovora uvršćene su i povoljnije odredbe po investitore u slučaju situacija tzv. više sile.
Modeli ugovora o otkupu energije od povlašćenih proizvođača su napravljeni tako da omoguće izbalansirane, održive i stabilne uslove za investiranje u narednih sedam-osam godina, rekao je Trifunović i dodao da su u pripremi propisa korišćena iskustva zemalja Evropske unije i država u regionu. Pomoćnik ministra je naglasio da se u izradi reglative u oblasti obnovljivih izvora energije, uključujući i modele ugovora o otkupu energije, naročito vodilo računa o balansiranoj podeli rizika između države i investitora.
Trifunović je najavio i da će Ministarstvo u narednom periodu nastaviti rad na pojednostavljenju procedura za ulaganje u obnovljive izvore energije.
U prvoj fazi su identifikovane institucije i procedure u izdavanju dozvola, a u drugoj će, uz podršku EBRD, pokušati da se menja ambijent po dubini, kroz izmene odgovarajućih zakona, objasnio je Trifunović.