Zbog “Srbijagasa” na korak do spora sa Energetskom zajednicom

Bez autora
Feb 18 2021

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je danas da kašnjenje sa reformisanjem „Srbijagasa“ predstavlja kršenje ugovorne obaveze Srbije prema Energetskoj zajednici, ali i prepreku razvoju energetskog sektora.

”Mi smo se obavezali ugovorom koji smo potpisali sa Energetskom zajednicom još pre 2014. da ćemo napraviti određene korake u reformisanju EPS-a i „Srbijagasa“. Do oktobra 2020. te obaveze nisu ispunjene i mi smo na korak od spora sa Energetskom zajednicom. Mi smo krenuli da taj problem rešavamo, donete su krajem 2020. odluke Vlade za reorganizaciju i „Srbijagasa“ i EPS-a i sad te odluke treba da se sprovedu”, rekla je Mihajlovićeva novinarima pre početka sednice Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, na kojoj je predstavljen izveštaj o radu Ministarstva za prva tri meseca.

 Ona je naglasila da je distributivna delatnost na osnovu odluke Vlade već razdvojena, da odvojeno funkcionišu EPS i „Elektrodistribucija Srbije“, a da će svi koraci iz plana biti sprovedeni do maja ove godine.

”U „Srbijagasu“ ima mnogo više otpora promenama, i rešavanje tog problema nije samo pitanje naših obaveza prema Energetskoj zajednici i našeg puta ka EU, već mnogo više pitanje preglednosti poslovanja, plana investicija, trošenja stotina miliona evra na nešto što neće dati rezultat za građane. Danas imamo u Srbiji najvišu cenu gasa za industriju, a pitanje je i da li građani plaćaju realnu cenu gasa ili plaćaju oko 20 evra više po prosečnom računu zbog nepostojanja konkurencije i nepreglednog poslovanja. Kad je reč o EPS-u, tu stvari stoje bolje, ali je važno da se i u EPS-u sprovede reorganizacija i da se povećaju investicije, bez kojih ćemo imati ozbiljne probleme u našem elektroenergetskom sistemu”, navela je Mihajlovićeva.

 Ona je dodala da promene uvek izazivaju otpor i da će se Vlada boriti da do promena dođe.

„Ako znamo da imamo direktore za koje znamo da to više nisu u skladu sa zakonom, ako neko krši zakon a to zovemo u žargonu žestoki momak, kontroverzni biznismen, to nije dobro za ovu oblast i predstavlja prepreku razvoju energetskog sektora, rastu BDP-a i održivim cenama za građane i privredu“, navela je ona.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik