U Kragujevcu je danas, 6. decembra 2012. godine, održana redovna Skupština Udruženja “Ponuđači Srbije”. Skupštini su prisustvovali članovi i prijatelji Udruženja, ali i oni koji imaju nameru da se uključe u rad Udruženja i tako doprinesu zajedničkom delovanju na polju javnih nabavki. Predsednica Udruženja Jasmina Marković je sve prisutne informisala o aktivnostima Udruženja koje su sprovedene u periodu između dve skupštine, kao i o aktivnostima koje su planirane za naredni period. Sve aktivnosti Udruženja bile su prvenstveno posvećene borbi protiv korupcije kako bi se zaštitili interesi ponuđača i samih članova udruženja. Skupštini je prisustvovala i Slavica Joković, ispred Privredne komore Srbije (PKS), i tom prilikom je naglasila da ideja da se ponuđači udruže zaslužuje svu moguću podršku kako savetodavnu tako i finansijsku, a Udruženje kao takvo jedino je u Srbiji. Postoji široko polje saradnje PKS i Udruženja. U narednom periodu će se izgraditi i sprovesti programi obuke ponuđača u skladu sa njihovim potrebama i zahtevima, kao i stručni skupovi, seminari i konferencije, a sve u cilju povećanja informisanosti, znanja i stručnosti, pa tako i konkurentnosti ponuđača.
U Kragujevcu je danas, 6. decembra 2012. godine, održana redovna Skupština Udruženja “Ponuđači Srbije”. Skupštini su prisustvovali članovi i prijatelji Udruženja, ali i oni koji imaju nameru da se uključe u rad Udruženja i tako doprinesu zajedničkom delovanju na polju javnih nabavki.
Predsednica Udruženja Jasmina Marković je sve prisutne informisala o aktivnostima Udruženja koje su sprovedene u periodu između dve skupštine, kao i o aktivnostima koje su planirane za naredni period. Sve aktivnosti Udruženja bile su prvenstveno posvećene borbi protiv korupcije kako bi se zaštitili interesi ponuđača i samih članova udruženja, istakla je Marković.
Skupštini je prisustvovala i Slavica Joković, ispred Privredne komore Srbije (PKS), i tom prilikom je naglasila da ideja da se ponuđači udruže zaslužuje svu moguću podršku kako savetodavnu tako i finansijsku, a Udruženje kao takvo jedino je u Srbiji.
Postoji široko polje saradnje PKS i Udruženja, rekla je Joković i istakla da će se u narednom periodu izgraditi i sprovesti programi obuke ponuđača u skladu sa njihovim potrebama i zahtevima, kao i stručni skupovi, seminari i konferencije, a sve u cilju povećanja informisanosti, znanja i stručnosti, pa tako i konkurentnosti ponuđača.
Jagoda Ratinac, stručni konsultant Udruženja, prisutne je informisala o predatim amandmanima na Predloge zakona o javnim nabavkama, nakon čega je usledila rasprava.
Uloženi amandmani
Udruženje “Ponuđači Srbije” uložilo je amandmane na: Predlog izmena i dopuna Zakona o javnim nabavkama, Predlog zakona o javnim nabavkama, Predlog izmena i dopuna Krivičnog zakonika, Nacrt zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama i na Predlog zakona o javnim preduzećima.
Udruženje je na Predlog izmena i dopuna Zakona o javnim nabavkama iskazalo ozbiljne primedbe koje su se odnosile na mogućnost primene predloženog u praksi i ukazano je i na to da je veća šteta nego korist primeniti izmenjeni zakon, a da primena ne obezbeđuje odgovornost i kontrolu sprovođenja i realizacije javnih nabavki. Takođe, pošto bi zadovoljavajuće rešenje zahtevalo veći obim izmena od mogućeg, predloženo je da predlagač odustane od izmena i da primeni Predlog novog Zakona o javnim nabavkama, što je podržano i prihvaćeno.
Na predlog Zakona o javnim nabavkama predloženo je 62 amandmana sa ciljem da se eliminišu koruptivni izazovi i da se Zakon o javnim nabavkama učini primenljivim u praksi, a da učesnici postanu odgovorniji.
Kada je reč o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, on je predviđao krivičnu odgovornost samo za ponuđače, pa je iz tog razloga predat amandman koji podrazumeva i krivičnu odgovornost naručioca, kome je zaprećena kazna od tri meseca do pet godina za dela.
Kod Nacrta zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama, zahtevano je da se propiše zakonom ko vrši nadzor nad komercijalnim transakcijama pravnih lica. Prihvaćena je inicijativa Udruženja i u konačnom predlogu zakona propisano je ko vrši nadzor.
Na Predlog zakona o javnim preduzećima uložen je amandman za razrešenje direktora – “Ukoliko javne nabavke ne sprovodi po odredbama Zakona o javnim nabavkama uz poštovanje osnovnih načela što za posledicu ima zaključivanje štetnog ili ništavnog ugovora, ili ne dostavlja nadređenim institucijama i organima informacije propisane odredbama Zakona o javnim nabavkama i/ili ne postupa po rešenjima Republičke komisije za zaštitu prava u javnim nabavkama”.
Jagoda Ratinac je istakla na kraju da se samo primenom pozitivne prakse može podići odgovornost učesnika na tržištu javnih nabavki u Srbiji uz poštovanje transparentnosti i jednakosti ponuđača u postupcima javnih nabavki. Cilj je da se obezbedi uređeno tržište javnih nabavki sa primenljivim zakonima bez odredbi u kojima su sadrženi koruptivni izazovi, za šta je potrebno da postoji sistemska volja da se zakoni odgovorno primene.