Razvojna saradnja Češke i Srbije

Bez autora
Mar 18 2012

Predsednik Vlade AP Vojvodine dr Bojan Pajtić, ambasadorka Republike Češke u Srbiji Hana Hubačkova, predsednik opštine Bela Crkva Željko Crnogorac i direktorka Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije Željka Jurakić potpisali su u petak u Vladi Vojvodine Memorandum o razumevanju između Vlade AP Vojvodine, opštine Bela Crkva, Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije i Češke razvojne agencije. Memorandum je potpisan radi realizacije projekta “Izgradnja kanalizacionog sistemu u selu Kruščica",opština Bela Crkva, a u okviru razvojne saradnje između Republike Češke i Republike Srbije. Selo Kruščica sa oko 1.000 stanovnika, ima problem, jer se kanalizacioni otpad iz sela ispušta kroz otvorene rovove duž seoskih puteva u tri seoska potoka koji se potpuno spajaju severozapadno od sela. To dovodi do kontaminicije okolnog zemljišta, i do zagađenja podzemnih voda.

Razvojna saradnja Češke i SrbijePredsednik Vlade AP Vojvodine dr Bojan Pajtić, ambasadorka Republike Češke u Srbiji Hana Hubačkova,  predsednik opštine Bela Crkva Željko Crnogorac i direktorka Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije Željka Jurakić potpisali su u petak u Vladi Vojvodine  Memorandum o razumevanju između Vlade AP Vojvodine, opštine Bela Crkva, Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije i Češke razvojne agencije.

Memorandum je potpisan radi realizacije projekta “Izgradnja kanalizacionog sistemu u selu Kruščica",opština Bela Crkva, a u okviru razvojne saradnje između Republike Češke i Republike Srbije.

Selo Kruščica sa oko 1.000 stanovnika, ima problem, jer se kanalizacioni otpad iz sela ispušta kroz otvorene rovove duž seoskih puteva u tri seoska potoka koji se potpuno spajaju severozapadno od sela. To dovodi do kontaminicije okolnog zemljišta, i do zagađenja podzemnih voda. Češka Razvojna Agencija je odgovorna za pripremu kompletne dokumentacije, dostavu, montažu, puštanje u rad, testiranje i obučavanje ljudi koji će održavati novi kanalizacioni sistem. Njen finansijski doprinos iznosi oko 721.000 evra.

Opština Bela Crkva obezbeđuje sve dozvole i vrši nadzor izgradnje u skladu sa zakonima Republike Srbije. Vlada AP Vojvodine finasiraće početne radove,odnosno, iskopavanje zemljišta, u iznosu od 50.000 evra. Fond za zaštitu životne sredine Republike Srbije će finansirati izgradnju postrojenja za preradu otpadnih kanalizacionih voda, koji predstavlja sastavni deo ovog projekta, u iznosu od oko 100.000 evra. Izvođenje radova će započeti tokom leta ove godine, a završiće se u jesen 2014. godine.

Rešavanjem problema kanalizacionog sistema, ne samo da će se poboljšati standrad građana, već će se pomoći i u razvoju poljoprivrede, naročito voćarstva i privrede.

Ovo je prvi put da je pokrajinska vlada bila medijator u rešavanju nastalog problema.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik