Zakon o javnim nabavkama ključni antikorupcijski zakon

Bez autora
Nov 07 2012

Zakon o javnim nabavkama jedan je od ključnih antikorupcijskih zakona. Tim zakonskim aktom će biti efikasnije sprečavana korupcija u državnoj upravi, a stranim investitorima omogućen povoljniji poslovni ambijent. Zakon o javnim nabavkama naći će se pred poslanicima Skupštine Srbije najkasnije za dve nedelje. Ovaj zakon sadrži odredbe kojima se suzbijaju žarišta korupcije, pri čemu predviđa mehanizme zaštite uzbunjivača i uvođenje građanskog nadzornika za vredne nabavke. Iznos javnih nabavki povećavao se iz godine u godinu i primećeno je više modela ponašanja koji ostavljaju prostor za koruptivne radnje, kao što su usitnjavanje velikih nabavki, naknadno ubacivanje aneksa u ugovore i podešavanje tehničke dokumentacije kako bi odgovarala konkretnom ponuđaču. Sprečavanje korupcije je način da Vlada građanima dokaže da je sposobna da upravlja javnim resursima.

Zakon o javnim nabavkama ključni antikorupcijski zakonPrvi potpredsednik Vlade Republike Srbije zadužen za odbranu, bezbednost i borbu protiv korupcije i kriminala i ministar odbrane Aleksandar Vučić izjavio je danas da je zakon o javnim nabavkama jedan od ključnih antikorupcijskih zakona.

Vučić je na predstavljanju studije “Korupcijska mapa javnih nabavki” u Skupštini Srbije objasnio da će tim zakonskim aktom biti efikasnije sprečavana korupcija u državnoj upravi, a stranim investitorima omogućen povoljniji poslovni ambijent.

Zakon o javnim nabavkama naći će se pred poslanicima Skupštine Srbije najkasnije za dve nedelje. Ovaj zakon sadrži odredbe kojima se suzbijaju žarišta korupcije, pri čemu predviđa mehanizme zaštite uzbunjivača i uvođenje građanskog nadzornika za vredne nabavke.

Vučić je podsetio na to da se iznos javnih nabavki povećavao iz godine u godinu i da je primećeno više modela ponašanja koji ostavljaju prostor za koruptivne radnje, kao što su usitnjavanje velikih nabavki, naknadno ubacivanje aneksa u ugovore i podešavanje tehničke dokumentacije kako bi odgovarala konkretnom ponuđaču.

Najznačajnije izmene zakona o javnim nabavkama su mere za sprečavanje sukoba interesa, rekao je direktor Direkcije Narodne banke Srbije Bojan Terzić.

Ukoliko postoji sukob interesa postojeći ugovor naručioca usluge sa ponuđačem se ne može realizovati, naveo je Terzić, koji je koordinator tima za izradu zakona o javnim nabavkama. Terzić je dodao da je u zakonu predviđena institucija “građanskog nadzornika”, koji će biti imenovan uz uslov da ima društveni ugled i veliko iskustvo u javnim nabavkama, a njegov zadatak biće da ukazuje na slučajeve gde se sumnja da je bilo zloupotreba i korupcije u javnim nabavkama.

U izmenama tog zakona predviđeno je da se sve nabavke objavljuju elektronski, što je važno zajedno sa delimično centralizovanim nabavkama, na lokalnom nivou i republičkom nivou.

Novi zakon predviđa postojanje komisije za zaštitu prava ponuđača, koja će moći da izriče kazne za naručioce nabavke, preneo je Terzić i dodao da je predviđeno i postojanje posebne službe koja će imati ulogu da proveri svrsishodnost i opravdanost javne nabavke.

U prvoj polovioni 2012. godini bilo je 2,6 ponuđača po tenderu, što govori o malom stepenu konkurencije koja mora da se ojača, a 31 posto javnih nabavki je obavljeno bez objavljenih javnih poziva, upozorio je Terzić.

Korupcija postoji ne samo u postupku prikupljanja i odlučivanja o ponudama javnih nabavki, već i u njenoj realizaciji, koji će novi zakon sprečiti, istakao je ekspert Saša Varinac. Kako je rekao, u Srbiji je bilo primera nabavke nepotrebnog, po sadržini, kvalitetu i količini, zbog čega se u nacrtu novog zakona posebna pažnja poklanja planiranju nabavki.

Ukoliko se ubuduće namerno odredi nerealno niska ili previsoka cena ili se javne nabavke namerno “usitne” da bi se primenjivao postupak za javne nabavke male vrednosti, takva ponuda na tenderu ubuduće mora biti odbačena, naglasio je Varinac.

Novi zakon će onemogućiti naručioca da, u dogovoru sa ponuđačem, formira takvu ponudu koja favorizuje određenog ponuđača, pod izgovorom da samo on može da ispuni uslove tendera, jer se na taj način krši princip postojanja konkurencije, rekao je Varinac i dodao da novi propis sprečava zloupotrebu izuzetaka u javnim nabavkama.

Zakon o javnim nabavkama trebalo bi usvojiti što pre. Od decembra prošle godine do danas za 20 posto opao broj ponuđača na tenderima za javne nabavke, jer ponuđači imaju sve manje poverenja u sistem i zakon koji regulišu taj sistem, ocenjeno je u Skupštini Srbije.

Vršilac dužnosti šefa Misije OEBS u Srbiji Pola Tidi istakla je da je sprečavanje korupcije način da Vlada građanima dokaže da je sposobna da upravlja javnim resursima. Srbija gubi više od 400 miliona evra na godišnjem nivou zbog nepravilnosti u javnim nabavkama, ukazala je ona i podsetila na to da je OEBS od 2002. godine sarađivao sa Vladom Srbije kako bi izgradio kapacitete za borbu protiv korupcije u javnim nabavkama. Studija koja se danas predstavlja jedan od elemenata te pomoći, dodaje je Tidi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik