Dosadašnji propisi koji su regulisali javne nabavke obilovali su odredbama sa koruptivnim izazovima. Loša primena zakona dodatno je uticala da je sistem javnih nabavki u potpunosti iskompromitovan, o čemu najbolje govori dramatično niska konkurentnost u ovim postupcima, ali i podatak da Srbija zbog zloupotrebe u javnim nabavkama godišnje gubi više od 600 miliona evra. Zato je potrebna sistematska borba protiv korupcije. Zakon o javnim nabavkama, koji sadrži odredbe kojima se suzbijaju žarišta korupcije, naći će se za nekoliko dana pred poslanicima Skupštine Srbije. U cilju da se što kvalitetnije i preciznije definišu odredbe koje propisuje Predlog zakona o javnim nabavkama, firma “Tenderi” d.o.o. Kragujevac kao konsultantska kuća Udruženja “Ponuđači Srbije” dala je svoj predlog amandmana, koje je uradila na osnovu iskustva ponuđača i iskustva iz privrede. Stručna savetnica iz prakse u javnim nabavkama u Srbiji i predstavnica Udruženja “Ponuđači Srbije”, Jagoda Ratinac, rekla je za Poslovno jutro, da je Udruženje predalo preko 50 amandmana i istakla da ti amandmani ne menjaju članove Zakona o javnim nabavkama, već se insistiralo na pojašnjenjima odredbi radi sprečavanja eventualne zloupotrebe u praksi.
Dosadašnji propisi koji su regulisali javne nabavke obilovali su odredbama sa koruptivnim izazovima. Loša primena zakona dodatno je uticala da je sistem javnih nabavki u potpunosti iskompromitovan, o čemu najbolje govori dramatično niska konkurentnost u ovim postupcima, ali i podatak da Srbija zbog zloupotrebe u javnim nabavkama godišnje gubi više od 600 miliona evra. Zato je potrebna sistematska borba protiv korupcije.
Zakon o javnim nabavkama, koji sadrži odredbe kojima se suzbijaju žarišta korupcije, naći će se za nekoliko dana pred poslanicima Skupštine Srbije.
U cilju da se što kvalitetnije i preciznije definišu odredbe koje propisuje Predlog zakona o javnim nabavkama, firma “Tenderi” d.o.o. Kragujevac kao konsultantska kuća Udruženja “Ponuđači Srbije” dala je svoj predlog amandmana, koje je uradila na osnovu iskustva ponuđača i iskustva iz privrede.
Stručna savetnica iz prakse u javnim nabavkama u Srbiji i predstavnica Udruženja “Ponuđači Srbije”, Jagoda Ratinac, rekla je za Poslovno jutro, da je Udruženje predalo preko 50 amandmana i istakla da ti amandmani ne menjaju članove Zakona o javnim nabavkama, već se insistiralo na pojašnjenjima odredbi radi sprečavanja eventualne zloupotrebe u praksi. “Praktično precizirali smo odredbe, pozdravili smo nadzor nad sprovođenjem javne nabavke, jačanje funkcije Uprave za javne nabavke, skraćivanje rokova uprave suda za po žalbenim postupcima, ali i zagovaramo prekršajnu i krivičnu odgovornost”, istakla je gospođa Ratinac.
Nova zakonska rešenja predviđaju elektronsku formu oglasa, vođenje spiskovia naručilaca i nosilaca posebnih i isključivih prava, javnost negativnih reference, vođenje registra ponuđača, a konkursna dokumentacija će biti dostupna na Portalu uprave za javne nabavke i na internet strani naručioca. Najznačajnije izmene Zakona o javnim nabavkama su mere sprečavanja sukoba interesa, a niz odredaba novog zakona regulisaće sukob interesa, što je jedan deo antikorupcijskih mera.
Predlog novog zakona predviđa uvođenje građanskog nadzornika, osobu koja ima društveni ugled i veliko iskustvo u javnim nabavkama. On će nadgledati svaku nabavku veću od 700 miliona dinara. Predlog Udruženja je, da ponuđač koji želi građanskog nadzornika snosi i finansijski deo odgovornosti za njegove usluge. Državna revizorska institucija će od naredne godine kontrolisati i svrsishodnost raspisanih javnih nabavki, kontrolisaće da li je kupovina bila neophodna i opravdana.
Predlog zahteva je predviđao da mogućnost prijavljivanja zloupotrebe u javnim nabavkama ima samo lice zaposleno kod naručioca. “Zar je realno očekivati da zaposleni kod naručioca prijavljuju korupciju?”, pita gospođa Ratinac.
Prema njenim rečima, kako bi se povećala odgovornost i ponuđača i naručilaca predloženo je da su sva lica koja imaju bilo kakva saznanja o zloupotrebi dužna da sumnju na zloupotrebu prijave. Novim zakonskim rešenjima predloženo je uvođenje novog krivičnog dela - zloupotreba u postupcima javnih nabavki. To krivično delo, koje do sada nije postojalo u srpskom krivičnom zakonodavstvu, dostavljeno je kao amandman na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika Srbije i ima za cilj suzbijanje raširenog ponašanja u našem privrednom poslovanju, a to su zloupotrebe postupaka javnih nabavki.
Kao izvršioce tog krivičnog dela, zakon tretira odgovorna lica u privrednim društvima, učesnike u postupku javnih nabavki, odnosno sve subjekte privrednog poslovanja koji imaju status pravnog lica.
Radnja izvršenja tog krivičnog dela predstavlja protivpravno postupanje u postupcima javnih nabavki, kao što su podnošenje lažnih ponuda, zatim nedozvoljeno postupanje lica zaduženih za sprovođenje postupka javnih nabavki - dogovaranje među ponuđačima ili dogovaranje između tražioca usluge ili robe ili onoga koji je nudi. Za osnovni oblik dela zaprećena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina, a za teži oblik od godinu do 10 godina zatvora.
Ino-kompanije na tržištu javnih nabavki u Srbiji
Postojeći Zakon o Javnim nabavkama nije mnogo tretirao ino-ponuđače. Na nedavno održanom Policy Brifing-u, gospođa Ratinac predstavnicima ambasada Danske, Hrvatske, Japana, Velike Britanije, kao i delegacije Evropske unije predočila je amandmane zasnovane na iskustvima iz praksae na predlog i osnovne karakteristike predloga novog zakona o javnim nabavkama. Ukazano je na novine koje će u postupak javnih nabavki uvesti nova regulativa, a akcenat je stavljen na pitanja od posebnog interesa za strane ponuđače.
Na pitanje - koliko će kontrola primene Zakona o javnim nabavkama biti pozitivan signal za strane investitore da dođu i investiraju u Srbiju, gospođa Ratinac je odgovorila: “Volja za kontrolom postoji. Od kada se zakon usvoji dana usvajanja zakona postojaće prelazni period da ojača infrastruktura koja prati i sprovodi Zakon o javnim nabavkama, da se urade prateće procedure i samo na taj način zakon se može primeniti u celosti u praksi i može se očekivati poštovanje načela jednakosti ponuđača i dolazak ino-kompanija.”
“I najjasniji zakon, ako ne postoji sistemska volja da se primeni, ostaje bez efekata, samo mrtvo slovo na papiru!”, naglašava Jagoda Ratinac.