Uspešan rad inovacionog sistema na podsticanju ekonomskog razvoja

Bez autora
Jul 09 2025

Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije akademik Bela Balint razgovarao je u Vrnjačkoj Banji sa predstavnicima naučno-tehnoloških parkova iz Beograda, Niša, Novog Sada, Čačka i Kruševca, kao i regionalnih inovacionih startap centara o dosadašnjoj saradnji i planovima i ciljevima za naredni period.

Balint je objasnio da je povod sastanka razmena stavova o postignutim rezultatima, ali i o idejama koje su još u razvoju, s ciljem povezivanja bazičnih istraživanja sa njihovom primenom na tržištu.

On je sagovornicima poručio da njihov rad, inicijative i upornost grade mostove između znanja i privrede u Srbiji, ukazavši na značaj podrške, razumevanja i kontinuiteta za takav rad.

Ministar je izrazio zadovoljstvo zbog toga što se sastanak održava upravo u Vrnjačkoj Banji, koja postaje sve važnija tačka na mapi srpske inovacione infrastrukture.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija nastoji da ulaže u razvoj inovacione infrastrukture na prostoru čitave Srbije.

Državna sekretarka Ministarstva dr Marija Gnjatović pohvalila je dosadašnji rad inovacionog sistema Srbije, kao i dobru komunikaciju između naučno-tehnoloških parkova i regionalnih centara, imajući u vidu da je deljenje iskustava izuzetno važno.

Naučno-tehnološki parkovi predstavljaju ključne infrastrukturne tačke za unapređenje inovacija i konkurentnosti kompanija i institucija.

Njihova osnovna svrha je podsticanje ekonomskog razvoja kroz inovacije i transfer tehnologije.

Ovi specijalizovani kompleksi omogućavaju sinergiju akademske zajednice, privrede i države, objedinjujući znanja i tehnologije u cilju promocije inovacija, podsticanja nastanka i razvoja startapova i tehnološko-razvojnih kompanija, čime direktno doprinose unapređenju ekonomskog razvoja i konkurentnosti na regionalnom i nacionalnom nivou, uz pomoć i podršku resornog ministarstva.

Uz naučno-tehnološke parkove, tokom 2018. godine u Srbiji je pokrenuta inicijativa za osnivanje regionalnih inovacionih startap centara, kao odgovor na potrebu za razvijenim sistemima podrške inovacijama u različitim delovima zemlje.

Njihova dalja saradnja sa naučno-tehnološkim parkovima predstavlja ključni korak ka sistemskoj integraciji i ostvarivanju održivosti. U Srbiji danas postoje četiri naučno-tehnološka parka – u Beogradu, Novom Sadu, Čačku i Nišu.

Ministar Balint se, takođe, sastao i sa predsednikom opštine Vrnjačka Banja Bobanom Đurovićem, izrazivši tom prilikom zadovoljstvo rezultatima u razvoju koje je ta opština postigla u poslednjih nekoliko godina.

On je najavio da će Ministarstvo nastaviti da pruža punu podršku daljem razvoju inovacionog ekosistema u Vrnjačkoj Banji, ocenivši da je ta opština izvanredan primer kako jedna lokalna samouprava može da unapredi kvalitet života svojih građana kroz ulaganja u obrazovanje, inovacije i turizam.

Đurović je istakao da je Vrnjačka Banja povratila status prestonice srpskog turizma i postala jedna od najposećenijih destinacija u Srbiji.

On je posebno istakao značaj postojanja Fakulteta za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji, koji je sastavni deo Univerziteta u Kragujevcu i koji trenutno pohađa skoro 1.000 studenata.

Nezaposlenost u Vrnjačkoj Banji je smanjena sa 30 na ispod 10 odsto, što je rezultat rada i podrške države, naveo je Đurović i dodao da privreda i industrija u Vrnjačkoj Banji uspešno funkcionišu.

Direktorka Centra za razvoj inovativnih delatnosti Dragana Matijević istakla je da posebnu vrednost predstavlja Mejkers lab u ovdašnjoj gimnaziji koji se smatra važnom nadogradnjom postojećeg rada škole i iz kojeg izlazi kvalitetan obrazovni kadar, a sve zahvaljujući podršci Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik