U FBiH naplaćuju dokumentaciju za besplatan projekat

Bez autora
Feb 05 2018

Projekat registracije nekretnina za koji je Svjetska banka donirala više od 34 miliona dolara entiteti sprovode na različite načine, i to tako što Srpska od građana za to ne traži i ne naplaćuje dokumenta i uvjerenja, za razliku od FBiH.Pored toga, iz Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove zainteresovanima ne šalju obavještenja o projektu na kućne adrese, zbog čega većina izbjeglih i raseljenih Srba iz FBiH ima dodatne probleme, dok iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove pozive upućuju svakom građaninu lično.

U FBiH naplaćuju dokumentaciju za besplatan projekatProjekat registracije nekretnina za koji je Svjetska banka donirala više od 34 miliona dolara entiteti sprovode na različite načine, i to tako što Srpska od građana za to ne traži i ne naplaćuje dokumenta i uvjerenja, za razliku od FBiH.

Pored toga, iz Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove zainteresovanima ne šalju obavještenja o projektu na kućne adrese, zbog čega većina izbjeglih i raseljenih Srba iz FBiH ima dodatne probleme, dok iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) pozive upućuju svakom građaninu lično.

Usklađivanje podataka kroz taj projekat trebalo je da za stranke bude besplatno. Cilj projekta je razvoj održivog sistema registracije nekretnina s usklađenim katastarskim evidencijama u urbanim oblastima u FBiH i Srpskoj. To podrazumijeva usklađivanje podataka u zemljišnim knjigama i katastarskih podataka sa stvarnom situacijom na terenu.

Bivši stanovnik Sarajeva Miloš Gavranović, koji je od završetka rata u BiH raseljeno lice, kaže da je slučajno saznao za projekat i otišao u Zemljišnoknjižno odjeljenje (grunt) Opštinskog suda u Sarajevu kako bi prijavio vlasništvo nad zemljištem koje mu je ostalo od oca.

- Nakon čekanja nekoliko časova u redu, rekli su mi da moram donijeti kopiju katastarskog plana, prepis posjedovnog lista i uvjerenje iz odjeljenja za katastar u opštini u kojoj sam živio prije rata, a to je na drugom kraju grada. Samo ti papiri, na koje sam čekao 20 dana, koštali su me 60 maraka. A tek kad ih predam u grunt, treba da pokrenem postupak prenosa vlasništva sa oca na mene. Ne znam koliko će me to koštati - kaže Gavranović.

U Srpskoj je za građane sve besplatno, a ne postoje ni rokovi za prijavu vlasništva. U FBiH je rok za prijavu 60 dana.

Vršilac dužnosti direktora RUGIP-a Bosiljka Predragović kaže da u RS od građana ne traže da donesu dokumentaciju koja već postoji u evidencijama RUGIP-a.

- Oni donose samo dokumentaciju koju imaju, a na osnovu koje bi izmijenili postojeće podatke iz evidencija, kao, na primjer, rješenje o nasljeđivanju ili kupoprodajni ugovor - kaže Predragovićeva.

Direktor Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Željko Obradović kaže da u FBiH naplaćuju kopije plana za jednu parcelu 11 KM, plus četiri marke za svaku sljedeću. Kaže da prepis ili izvod iz posjedovnog lista košta osam, a uvjerenje o podacima posljednjeg stanja u katastru pet maraka.

- Izdavanje tih dokumenata je pravno propisano. Ustanovili smo da se izdavanje navedenih dokumenata naplaćuje i u RS - naveo je u dopisu Obradović iako u RS ne može biti nikakve naplate pošto od građana u RS uopšte ne traže donošenje dokumenata koja zahtijevaju u FBiH. Na pitanje zašto u FBiH ne obavještavaju građane lično, kako to rade u Srpskoj, kaže da je način objave propisan zakonom.

Svjetska banka

Prema podacima Svjetske banke, projekat je pokrenut 25. oktobra 2012, datum zatvaranja je 31. jul 2018. godine, a ukupna vrijednost projekta je 34,10 miliona dolara.

Portparolu Svjetske banke u BiH Jasmini Hadžić pitanja smo poslali prije nekoliko dana, ali odgovori nisu stigli.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik