Arilje: Maline rezervisali stranci

Bez autora
Mar 27 2012

Armija proizvođača maline ušla je ove sedmice u zasade “crvenog zlata” i počela sezonu radova. Oživele sadnice potrebno je okopati, pođubriti i podići na žicu. Istovremeno, traje potpisivanje ugovora o otkupu ovogodišnjeg roda po ceni od 1,21 evro za kilogram, za austrijsku firmu “CNjC Best Food”. Seljaci su požurili da svojim parafom obezbede prodaju po ceni dvostruko višoj od prošlogodišnje, s nadom da se posao, po mnogima neostvariv, ipak neće izjaloviti. Unija malinara Srbije je obezbedila siguran plasman za 50.000 tona novog roda, s tim da će 70 odsto postignute cene malinarima biti isplaćeno odmah posle berbe, do 1. avgusta, a ostatak će dobiti najkasnije do 15. oktobra. Mnogobrojni poljoprivrednici, čak i oni koji su već potpisali ugovor, nisu uvereni da će sve u iznenađujuće povoljnom aranžmanu “ići glatko”.

Arilje: Maline rezervisali stranciArmija proizvođača maline ušla je ove sedmice u zasade “crvenog zlata” i počela sezonu radova.

Oživele sadnice potrebno je okopati, pođubriti i podići na žicu. Istovremeno, traje potpisivanje ugovora o otkupu ovogodišnjeg roda po ceni od 1,21 evro za kilogram, za austrijsku firmu “CNjC Best Food”. Seljaci su požurili da svojim parafom obezbede prodaju po ceni dvostruko višoj od prošlogodišnje, s nadom da se posao, po mnogima neostvariv, ipak neće izjaloviti.

Unija malinara Srbije tvrdi da je obezbedila siguran plasman za 50.000 tona novog roda, s tim da će 70 odsto postignute cene malinarima biti isplaćeno odmah posle berbe, do 1. avgusta, a ostatak će dobiti najkasnije do 15. oktobra. Mnogobrojni poljoprivrednici, čak i oni koji su već potpisali ugovor, nisu uvereni da će sve u iznenađujuće povoljnom aranžmanu “ići glatko”. Austrijanci nude više novca od domaćih otkupljivača, do juče neprikosnovenih na tržištu, pa proizvođači s pravom pitaju, da li će “CNjC Best Food” obećano ispuniti? Predsednik unije Dragiša Terzić uveren je u uspeh kampanje otkupa.

- Ugovor sa Austrijancima je overen kod notara u Beču, otkup je obezbeđen, pa za bilo kakvu sumnju više nema mesta. Započeli smo i potpisivanje ugovora o otkupu. Potpisnici su s jedne strane, proizvođači, a sa druge Unija proizvođača maline kao posrednik sa kompanijom “CNjC Best Food” - ističe Dragiša Terzić, predsednik Unije malinara.

- U nekim selima potpisivanje je već krenulo, u Arilju počinje u sredu , a u ostalim krajevima od četvrtka. Proizvođači ugovore mogu potpisati u kancelarijama naše unije na celoj teritoriji Srbije, od Leskovca do Šapca.

Proizvođače “crvenog zlata” najviše interesuje šta je ugovorima o otkupu definisano.

- Definisana je cena od 1,21 evro za prvu i 0,75 centi za drugu klasu, prema važećim propisima o klasifikaciji roda. Tu je i obaveza kupca da preuzme rod i da u preciziranim rokovima, isplati seljake. Nema nikakve skrivene opasnosti. Posle potpisivanja, njihovo je da kao i do sada brinu o svojim zasadima i berbi, a druga strana je dužna da realizuje ostalo - dodje Terzić.

- Do sada, u ponudi imamo 75.000 tona hladnjačarskih kapaciteta, ali će Unija ugovore o skladištenju potpisivati tek kada završi posao sa proizvođačima, jer ćemo tek tada znati koliko će nam prostora biti neophodno.

Terzić ističe da svaki proizvođač maline u Srbiji može da potpiše ugovor o otkupu sa Unijom, po ceni koja je dvostruko viša od one koja se pominjala do pre mesec dana, a govorilo se o svega 60 dinara za kilogram.

- Učinili smo sve da stvorimo najbolje uslove za proizvođače maline. Reč je o istorijskom poduhvatu i sada je na njima da priliku iskoriste, jer nema opasnosti da će biti izigrani - kaže predsednik Unija malinara.

Godina za pamćenje

Prošle godine, iz Srbije je izvezeno 78.460 tona maline. Devizni priliv bio je 183,5 miliona dolara. Ako se posao sa Austrijancima ostvari u skladu sa velikim obećanjima, ovogodišnji otkup neće biti profitabilan kao u godinama kada je “crveno zlato” vredelo skoro dva evra, ali će svakako nadmašiti prošlogodišnju berbu u kojoj su seljaci za kilogram maline dobijali tek između 75 i 90 dinara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik