Badel 1862 ipak u blokadi

Bez autora
Nov 13 2012

Badel 1862 izvijestio je putem Zagrebačke burze da mu je Carinska uprava 6. studenoga blokirala žiro-račun temeljem ovrhe za neplaćeni poseban porez na alkohol i alkoholna pića. Blokadom računa doveden je u pitanje uspješan dovršetak financijskog restrukturiranja i prodaje dionica Badela. Iz te tvrtke kako su izuzetno iznenađeni stajalištem Ministarstva financija, Središnjeg ureda Carinske uprave, kojim se ne prihvaća njihov zahtjev za povlačenje rješenja o ovrsi i za deblokadu računa, već ih se upućuje u predstečajnu nagodbu. U Badelu su iznenađeni posebno u svjetlu činjenice da je u samom obrazloženju donesene odluke Vlade o prodaji dionica prikupljanjem obvezujućih ponuda jasno vidljivo da su donošenju odluke prethodila pozitivna mišljenja Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, Ministarstva gospodarstva, Ureda za zakonodavstvo te samog Ministarstva financija.

Badel 1862 ipak u blokadiBadel 1862 izvijestio je putem Zagrebačke burze da mu je Carinska uprava 6. studenoga blokirala žiro-račun temeljem ovrhe za neplaćeni poseban porez na alkohol i alkoholna pića.

U priopćenju za medije Badel navodi da je blokadom računa doveden u pitanje uspješan dovršetak financijskog restrukturiranja i prodaje dionica Badela.

Iz te tvrtke u priopćenju ističu kako su izuzetno iznenađeni stajalištem Ministarstva financija, Središnjeg ureda Carinske uprave, kojim se ne prihvaća njihov zahtjev za povlačenje rješenja o ovrsi i za deblokadu računa, već ih se upućuje u predstečajnu nagodbu. U Badelu su iznenađeni posebno u svjetlu činjenice da je u samom obrazloženju donesene odluke Vlade o prodaji dionica prikupljanjem obvezujućih ponuda jasno vidljivo da su donošenju odluke prethodila pozitivna mišljenja Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, Ministarstva gospodarstva, Ureda za zakonodavstvo te samog Ministarstva financija.

U Badelu ne osporavaju postojanje trošarinskog duga, ali ističu da su u pokrenutom ovršnom postupku, u okviru svojih podnesaka, iznijeli neke specifične okolnosti u kojima se tvrtka nalazi te istodobno predložili način podmirenja trošarinskog duga, a na taj se prijedlog Carinska uprava u svojim rješenjima o ovrsi nije očitovala.

Ističu također kako Badel u cijelosti uredno podmiruje obveze prema državi po reprogramu poreznog duga, kao i obveze za PDV te porez, prirez i doprinose na plaće, uz napomenu da struktura dospjelog duga prema Carinskoj upravi na ime trošarine uglavnom ne prelazi 60 dana zakašnjenja u plaćanju.

Od 1. siječnja do 5. studenoga ove godine Badel je  Poreznoj upravi i Carinskoj upravi uplatio 91,1 milijun kuna.

Neuvažavanjem zahtjeva za deblokadom računa, unatoč činjenici da postoje sve zakonske pretpostavke za takvo postupanje, u potpunosti se dovodi u pitanje provedba mjera restrukturiranja Badela te se ugrožava mogućnost provedbe donesene odluke o prodaji dionica tvrtke, ističe se u priopćenju.

Iz tvrtke navode da su uputili očitovanje na negativan odgovor za deblokadu računa Ministarstvu financija, Ministarstvu gospodarstva te dopis predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću, s ciljem pronalaženja odgovarajućeg rješenja kojim bi bili u mogućnosti uspješno provesti Vladinu odluku o prodaji dionica te time spriječiti moguću štetu kako za Badel, tako i za državu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik