Bugarska zvanično deo "Južnog toka"

Bez autora
Jul 18 2010

Rusija i Bugarska potpisale su takozvanu "mapu puta" za izgradnju bugarskog dela gasovoda "Južni tok" koji će spojiti Rusiju i južnu Evropu ispod Crnog mora.Dokument su u bugarskom gradu Varni potpisali ministri energetike dve zemlje Sergej Šmatko i Trajčo Trajkov, u prisustvu bugarskog premijera Bojka Borisova. Bugarska duže vreme nije mogla da odluči o učešću u "Južnom toku", zbog čega je Rusija pokrenula pregovore o izgradnji gasovoda sa Rumunijom.

Bugarska zvanično deo "Južnog toka"Ministri energetike Rusije i Bugarske Sergej Šmatko i Trajčo Trajkov potpisali su u Varni "mapu puta" za izgradnju bugarskog dela gasovoda "Južni tok".

Rusija i Bugarska potpisale su takozvanu "mapu puta" za izgradnju bugarskog dela gasovoda "Južni tok" koji će spojiti Rusiju i južnu Evropu ispod Crnog mora.

Dokument su u bugarskom gradu Varni potpisali ministri energetike dve zemlje Sergej Šmatko i Trajčo Trajkov, u prisustvu bugarskog premijera Bojka Borisova.

Bugarska duže vreme nije mogla da odluči o učešću u "Južnom toku", zbog čega je Rusija pokrenula pregovore o izgradnji gasovoda sa Rumunijom.

Posle posete ruskog vicepremijera Viktora Zubkova Bugarskoj, početkom meseca, strane su uspele da dogovore potpisivanje "mape puta" za taj projekat.

Kako prenosi ruski dnevnik "Komersant", Zubkov je pristao da se bugarski sistem gasovoda uključi u "Južni tok", s tim što će svi već sagrađeni gasovodi ostati u vlasništvu te zemlje, dok će cevovodi koji će se tek izgraditi pripadati ruskom "Gaspromu" i Bugarskoj na paritetnim principima.

Bugarska je veoma važna zemlja za "Južni tok", jer će upravo na njenoj teritoriji gasovod "izroniti" iz Crnog mora i dalje u južnu, a potom i centralnu Evropu voditi kopnom.

Moskva izbegava nepouzdane patnere

Izgradnjom gasovoda "Južni tok", Moskva želi da diverzifikuje maršrute za izvoz svog prirodnog gasa i zaobiđe tranzitne zemlje koje su se poslednjih godina pokazale kao nepouzdane.

Kapacitet podvodne deonice "Južnog toka", duge oko 900 kilometara, iznosiće do 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje.

Iz Bugarske će se gas dalje prevoziti kopnenim gasovodima, o čemu je Rusija već potpisala međudržavne sporazume sa Srbijom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom.

Studija o tehničko-ekonosmkoj izvodljivosti projekta biće, kako je planirano, pripremljena do februara 2011. godine, a puštanje u rad gasovoda predviđeno je za decembar 2015.

Prema sinoć postignutom dogovoru, zajednička rusko-bugarska kompanija trebalo bi da bude oformljena u februaru 2011. godine.

Izgradnja bugarske deonice "Južnog toka" koštaće 835 miliona dolara, a deo protoka (17 milijardi kubnih metara, od ukupno 63 milijarde kubika godišnje) biće transportovano već postojećim cevima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik