Trećina japanskih kompanija koristi ili razmatra AI robote

Bez autora
May 21 2026

Trećina kompanija u Japanu već koristi ili razmatra uvođenje robota koje pokreće vještačka inteligencija, pokazala je anketa koju je proveo Nikkei Research.

Predviđa se da će AI najviše koristiti proizvođači automobila i transportne opreme, dok se sektor veleprodaje pokazao najmanje zainteresiranim.

Prema rezultatima ankete, četiri posto ispitanih firmi već koristi AI robote, pet posto planira njihovo uvođenje, a 25 posto razmatra takvu mogućnost.

Transportna industrija prednjači, čak 80 posto kompanija u tom sektoru koristi ili planira koristiti AI robote. Nasuprot tome, 94 posto veletrgovaca nema takve planove.

Japanska vlada očekuje da će uvođenje AI robota biti ključno za rješavanje nedostatka radne snage i očuvanje pozicije zemlje kao vodećeg svjetskog dobavljača industrijskih robota. Japan je dom globalnih lidera poput Fanuc, Yaskawa Electric i Kawasaki Heavy Industries, ali sada se suočava s jačom konkurencijom iz Kine i Sjedinjenih Država u segmentu robota s AI autonomijom, javlja Fena.

Među kompanijama koje već koriste ili planiraju koristiti AI robote, 71 posto ih vidi primjenu u proizvodnji, 19 u poslovima s određenim rizikom, a 11 posto u uslugama prema kupcima.

Anketa je obuhvatila i stavove o vladinim smjernicama za efikasnije korištenje finansijskih sredstava.

Šezdest posto ispitanih kompanija smatra da odluka o korištenju imovine treba ostati na pojedinačnim firmama, dok 44 posto ističe da veličina kompanije mora biti faktor u primjeni politike.

Japanske kompanije s kapitalom većim od milijardu jena posjedovale su 83 biliona jena gotovine i depozita u 2024. godini, što je rast od 54 posto u odnosu na prije deset godina. To je izazvalo rasprave o tome da li bi sredstva mogla biti bolje iskorištena za podsticanje rasta i povećanje plata.


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik