Banke u potrazi za klijentima

Bez autora
Feb 07 2012

Sumnja da se banke u Srbiji dogovaraju o tome po kojim kamatama će odobravati kredite građanima i privredi nestala je sa izbijanjem svetske finansijske krize, koja ih je naterala da se svaka okrene sebi u borbi za opstanak. Činjenica da građani u Srbiji trenutno mogu kod pojedinih banaka i upola jeftinije da se zaduže u dinarima, nego što neke zaračunavaju cenu na evrokredite, ukazuje da među bankama u našoj zemlji nije prisutno dogovaranje. Kartelizacije definitivno nema u sektoru stambenih i kredita za velike kompanije. To su dve oblasti u kojima se jasno vidi prisustvo konkurencije. I dok u svetu postoje institucije koje pomno prate finansijsko tržište, kod nas se time bave komisije i agencije koje su prepisale strane zakone, ali ih sporo i teško sprovode. Poslednja istraga, koju sprovodi švajcarska komisija za zaštitu konkurencije, rezultiraće sigurno drakonskim kaznama prema svim „igračima“ koji nisu poštovali pravila.

Banke u potrazi za klijentimaSumnja da se banke u Srbiji dogovaraju o tome po kojim kamatama će odobravati kredite građanima i privredi nestala je sa izbijanjem svetske finansijske krize, koja ih je naterala da se svaka okrene sebi u borbi za opstanak.

Činjenica da građani u Srbiji trenutno mogu kod pojedinih banaka i upola jeftinije da se zaduže u dinarima, nego što neke zaračunavaju cenu na evrokredite, ukazuje da među bankama u našoj zemlji nije prisutno dogovaranje.

- Kartelizacije definitivno nema u sektoru stambenih i kredita za velike kompanije - kaže za „Novosti“ dr Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

- To su dve oblasti u kojima se jasno vidi prisustvo konkurencije. I dok u svetu postoje institucije koje pomno prate finansijsko tržište, kod nas se time bave komisije i agencije koje su prepisale strane zakone, ali ih sporo i teško sprovode. Poslednja istraga, koju sprovodi švajcarska komisija za zaštitu konkurencije, rezultiraće sigurno drakonskim kaznama prema svim „igračima“ koji nisu poštovali pravila.

Švajcarska komisija za zaštitu konkurencije upravo je započela istragu o mogućem nelegalnom udruživanju 12 vodećih svetskih banaka, zbog sumnje da su se tajno dogovarale o visini ključnih kamatnih stopa.

U Srbiji su sada sve oči uprte u Narodnu banku, jer je od početka novembra prošle godine počeo da važi novi Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, što banke obavezuje na fer poslovanje. Da li je neka od njih igrala nepošteno, biće poznato već u martu, kada će prvi put biti objavljena imena banaka koje su prekršile ovaj propis. A sudeći po znatno povećanom broju pitanja i primedbi na rad banaka koje je NBS dobila samo u prvom mesecu primene novog zakona, ovaj spisak neće biti prazan.

Onim bankama koje ne postupe po rešenju NBS i ne isprave nezakonitosti u svom poslovanju biće određenje i novčane kazne od 500.000 do 2.000.000 dinara, koje mogu i da se uvećaju. Uz to, svaka banka sada ima i obavezu da vodi evidenciju o svim pismenim prigovorima svojih klijenata, sa detaljnim podacima.

Dogovaranje

U Srbiji do sada niko nije zvanično pokrenuo pitanje kartelizacije među bankama. Pojedini analitičari do izbijanja krize sumnjali su da se banke sa najvećim tržišnim učešćem dogovaraju o visini kamata na kredite, ali to nikada nije potvrđeno. Za razliku od cena kredita, koje su veoma raznolike, kamatne stope koje banke plaćaju na štednju su vrlo ujednačene. Kamate na depozite su gotovo na istom nivou, jer se banke bore za svaki evro na domaćem tržištu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik