Biogasna postrojenja uklanjaju klanični otpad

Bez autora
Jan 31 2012

Privredna komora Vojvodine i nemačka firma "Alfa Biopauer" (Alpha Biopower) predstavile su mogućnosti iskorišćenja klaničnog otpada izgradnjom bio gas postrojenja. Investitor bi relativno brzo mogao da počne sa radovima, to jest čim obezbedi poslovnog partnera i plac na kojem bi gradio. Ova kompanija je već učestvovala u izgradnji stotinjak postrojenja, što kroz investiranje po sistemu ključ u ruke ili kroz "know how" aranžmane. Glavni efekti ovakvih postrojenja su tzv. zeleni odnosno održivi kilovati struje ali i značajni ekološki efekti u očuvanju životne sredine, vodotokova i podzemnih voda pre svega. Preliminarne kalkulacije govore da bi se od 100 tona klaničnog otpada moglo proizvesti oko dva megavata struje, po ceni od 14,2 evrocenti. Gasno postrojenje bilo bi gotovo krajem godine, eventualno u prvom kvartalu iduće.

Biogasna postrojenja uklanjaju klanični otpadPrivredna komora Vojvodine i nemačka firma "Alfa Biopauer" (Alpha Biopower) predstavile su mogućnosti iskorišćenja klaničnog otpada izgradnjom bio gas postrojenja.

Investitor bi relativno brzo mogao da počne sa radovima, to jest čim obezbedi poslovnog partnera i plac na kojem bi gradio.

Prema rečima autor projekta Kristijana Volfa, ova kompanija je već učestvovala u izgradnji stotinjak postrojenja, što kroz investiranje po sistemu ključ u ruke ili kroz "know how" aranžmane.

Glavni efekti ovakvih postrojenja su tzv. zeleni odnosno održivi kilovati struje ali i značajni ekološki efekti u očuvanju životne sredine, vodotokova i podzemnih voda pre svega. Preliminarne kalkulacije govore da bi se od 100 tona klaničnog otpada moglo proizvesti oko dva megavata struje, po ceni od 14,2 evrocenti.

Gasno postrojenje bilo bi gotovo krajem godine, eventualno u prvom kvartalu iduće.

Tehnički direktor Društveno proizvodnog preduzeće "Proteinka" u Somboru Mirko Kuduz potvrdio je za Radio Novi Sad da su do sada troškovi uklanjanja klaničnog otpada snosile same klanice, dok bi izgradnjom gasnog postrojenja taj trošak bio raspoređen na sve potrošače struje u državi.

"Izgradnjom gasnih postrojenja za proizvodnju električne i toplotne energije, klanice bi prividno imale duplo manje troškove u uklanjanju klaničnog otpada, ali bi država iz budžeta morala da dotira cenu tako skupog kilovata", kaže Kuduz.

Druga je priča o tome kako je to šansa za nova radna mesta.

"Oni će otvoriti 50 novih radnih mesta, a uništiće 250 starih jer bi u takvom slučaju kafilerije u Somboru, Zrenjaninu,Vrbasu i Bačkoj Topoli bile zatovrene", zaključio je Kuduz.

Država će morati da subvencioniše zelene kilovate jer se na to obavezala potpisivanjem Kjoto sporazuma.

Ova prezentacija, nagovestila je da se održivom energijom i proizvodnjom tzv. zelenih kilovata bave samo bogate zemlje, u koje mi, bar za sada, ne spadamo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik