Vest o navodnih 100.000 stranih radnika iz Gane koji bi trebalo da dođu u Srbiju na rad, pogrešno je tumačena prethodnih dana. "Blic Biznis" je proveravao šta tačno navodni sporazum o uvozu radne snage podrazumeva.
Podsetimo, informacije su se pojavile u javnosti povodom navodnog sporazuma o uvozu radne snage iz Gane, nakon zvanične posete ministra spoljnih poslova Republike Srbije Marka Đurića toj zemlji.
Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za "Blic Biznis" ističu da Vlada Republike Srbije, u skladu sa stabilnim uslovima na domaćem tržištu rada, nije zaključivala bilateralne sporazume niti memorandume o mobilnosti radne snage sa drugim državama, uključujući i Ganu.
- Zaštita domaćeg tržišta rada predstavlja apsolutni prioritet u kreiranju politika u oblasti mobilnosti radne snage, a posebno u pogledu zakonskog i normativnog okvira koji reguliše ovu oblast. Ministarstvo za rad ostaje posvećeno odgovornoj politici u oblasti zapošljavanja, zaštiti prava radnika i podršci ekonomskom razvoju Srbije - dodaju oni za "Blic Biznis".
Prema njihovim navodima, pojačano interesovanje radne snage iz inostranstva za zapošljavanje u Republici Srbiji "predstavlja jedan od najjasnijih pokazatelja snažnog ekonomskog rasta i stabilnosti u brojnim privrednim sektorima, što je doprinelo rekordno niskoj stopi nezaposlenost".
- U tom kontekstu, potrebno je da se domaći zakonski okvir kontinuirano unapređuje u skladu sa realnostima tržišta rada i dinamičnim potrebama privrede - navode dalje.
Zakon o zapošljavanju stranaca menjao se 2024. godine
Podsetimo, Izmenama i dopunama Zakona o zapošljavanju stranaca i Zakona o strancima, usvojenim 2023. godine, a čija se puna primena sprovodi od 1. februara 2024. godine, uvedena je jedinstvena dozvola za boravak i rad.
Na taj način je jasno definisan postupak zapošljavanja stranaca uz garantovanu zaštitu domaćeg tržišta rada.
Dobijanje dozvole za rad - postupak i uslovi
Jedinstvenu radno-boravišnu dozvolu izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova, na osnovu prethodno pribavljenog mišljenja Nacionalne službe za zapošljavanje.
Za izdavanje vize D po osnovu zapošljavanja nadležno je Ministarstvo spoljnih poslova.
Ministarstvo ističe da i pored izazova u vidu nedostataka radne snage u pojedinim sektorima, zakon predviđa niz zaštitnih mehanizama — uključujući test tržišta rada i kvotne mehanizme — koji osiguravaju prioritet domaćim radnicima i očuvanje stabilnosti zaposlenosti u Srbiji.
Šta stranci rade u Srbiji
U NSZ su za "Blic Biznis" ranije naveli da su uz pomoć stranih radnika prevazilaženi problemi sa deficitom sledećih kadrova:
Za sve njih, ali i za mnoge druge strane radnike koji rade u Srbiji, nova zakonska rešenja omogućavaju im da duže budu radno angažovani.
Stranci će moći bez straha da menjaju posao i poslodavca
Stručnjaci kažu da je dobra novina je da se strancima omogućava da menjaju zaposlenje, odnosno poslodavca, a da pritom ne izgube radnu dozvolu i osnov privremenog boravka, kao do sada.
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, najviše radnih dozvola ove godine izdano je Rusima, Kinezima i Turcima i radnicima iz Indije. U prvoj polovini godine, bilo je to 80.000 radnih viza.
Očekuje se tokom izgradnje EXPO da bude i 100.000 radnih dozvola.
Radne dozvole u 2024. godini
U prvih 10 meseci te godine skoro 35.000 stranaca dobilo je dozvolu za rad. Do kraja te godine, procene su da je bilo oko 70.000
Radne dozvole u 2023. godini
U 2023. godini ukupno 50.397 dozvola za rad stranim državljanima u Srbiji. Najviše radnih dozvola je izdato državljanima Rusije, zatim Kine, Turske, Indije i Nepala, s tim što su tada prednjačili Rusi kojima je izdato 19.645 radnih dozvola
Radne dozvole stranim državljanima u 2022.
Radne dozvole stranim državljanima u 2021.
Radne dozvole stranim državljanima u 2020.