Falsifikovani brendovi prodaju se u buticima po visokim cenama

Bez autora
Nov 28 2011

Trebalo bi da ih odaje cena, kvalitet i mesto prodaje. Pravila više nema i falsifikovana roba se ne kupuje samo na pijacama i u kineskim radnjama. Završava i na rafovima popularnih butika, a iznos na računu ne otkriva „lažnjaka“. Majstori krivotvorenja sve su uspešniji, pa teško da će laik primetiti razliku u izradi i vrednosti tašne sa potpisom francuskog kreatora, čiji se originali u Srbiji verovatno mogu prebrojati. Najviše se falsifikuje odeća, obuća, parfemi, kozmetika, cigarete i lekovi, a zastupljene su sve poznate marke. Od početka godine do sada carinici su na graničnim prelazima zaustavili uvoz gotovo pola miliona različitih odevnih predmeta, oko 250.000 dečijih igračaka, skoro 13.000 kozmetičkih preparata i parfema, a bilo je i lekova. Da li su u pravu, utvrđuje sud. Ali da li će se postupak uopšte voditi, odlučuju isključivo ovlašćeni zastupnici nosioca prava na žig u Srbiji. Praksa je pokazala da, ako je u pitanju mala količina robe, do suda se i ne stigne, a roba uđe u Srbiju. Kada sud utvrdi da je reč o falsifikatu najčešće izriče meru uništavanja robe.

Falsifikovani brendovi prodaju se u buticima po visokim cenamaTrebalo bi da ih odaje cena, kvalitet i mesto prodaje. Pravila više nema i falsifikovana roba se ne kupuje samo na pijacama i u kineskim radnjama.

Završava i na rafovima popularnih butika, a iznos na računu ne otkriva „lažnjaka“. Majstori krivotvorenja sve su uspešniji, pa teško da će laik primetiti razliku u izradi i vrednosti tašne sa potpisom francuskog kreatora, čiji se originali u Srbiji verovatno mogu prebrojati.

Najviše se falsifikuje odeća, obuća, parfemi, kozmetika, cigarete i lekovi, a zastupljene su sve poznate marke.

- Od početka godine do sada carinici su na graničnim prelazima zaustavili uvoz gotovo pola miliona različitih odevnih predmeta, oko 250.000 dečijih igračaka, skoro 13.000 kozmetičkih preparata i parfema, a bilo je i lekova - kaže Darko Stojčević, načelnik Odeljenja za zaštitu intelektualne svojine Uprave carina.

Da li su u pravu, utvrđuje sud. Ali da li će se postupak uopšte voditi, odlučuju isključivo ovlašćeni zastupnici nosioca prava na žig u Srbiji. Praksa je pokazala da, ako je u pitanju mala količina robe, do suda se i ne stigne, a roba uđe u Srbiju. Kada sud utvrdi da je reč o falsifikatu najčešće izriče meru uništavanja robe.

- Ulažemo velike napore da unapredimo ovu oblast i sprečimo prodor krivotvorene robe u naše carinsko područje. O tome da je Srbija napravila veliki pomak u zaštiti intelektualne svojine svedoče i pohvale koje su nam pre samo nekoliko dana uputili predstavnici Delegacije EU, ali i ambasadorka SAD na konferenciji Američke privredne komore (AmCham) o pravima intelektualne svojine - dodaje Stojčević.

Na tržište Srbije, ipak, stignu plagijati. U Upravi carina kažu, između ostalog, i zato što su krivotvoritelji sve veštiji. Doduše, naruku im ide i ako nosilac prava na neki žig u Srbiji nema ovlašćenog zastupnika. Postupak nema ko da pokrene, pa se roba pušta u zemlju.

- Trudimo se da sprečimo da se roba, koja tako dođe u Srbiju, prodaje po vrlo visokim cenama - napominje Stojčević.

- Zato imamo dobru saradnju sa tržišnom inspekcijom i obaveštavamo ih o mogućnosti pojave krivotvorene robe u prodavnicama.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik