Šverc se polako, ali sigurno vraća na tržište Srbije. Na zelenim pijacama sve je više preprodavaca hrane, koja je jeftinija nego kod nas, a najčešće stiže iz Mađarske. Vozači pune rezervoare u Bosni, dok cigarete iz domaćih fabrika u tonama putuju u Rumuniju. Prodaja derivata u graničnom području Srbije prema BiH, poslednjih meseci, opala je za više od dvadeset odsto. Za toliko su puniji i džepovi vlasnika benzinskih stanica preko Drine. Nema tu nikakve tajne, gorivo u BiH je jeftinije nego kod nas i ko god nađe računicu prelazi granicu. Prosečna cena evrodizela u Srbiji je 1,36 evra, a bezolovnog benzina 1,38 evra po litru. U BiH je evrodizel 1,19 dok se bezolovni prodaje za 1,14 evra po litru. Po jednom natočenom rezervoaru zapremine 40 litara može se na dizelu uštedeti 580, a na benzinu 780 dinara. Pritom se nađe i po koja kanta u gepeku. Najviše kupaca iz Srbije, ipak, dolazi da natoči auto-gas. Razlika je do pre nekoliko dana bila oko 12 dinara po litru, sada je nešto manja, ali promet ne jenjava.
Šverc se polako, ali sigurno vraća na tržište Srbije. Na zelenim pijacama sve je više preprodavaca hrane, koja je jeftinija nego kod nas, a najčešće stiže iz Mađarske. Vozači pune rezervoare u Bosni, dok cigarete iz domaćih fabrika u tonama putuju u Rumuniju.
Prodaja derivata u graničnom području Srbije prema BiH, poslednjih meseci, opala je za više od dvadeset odsto. Za toliko su puniji i džepovi vlasnika benzinskih stanica preko Drine.
- Nema tu nikakve tajne, gorivo u BiH je jeftinije nego kod nas i ko god nađe računicu prelazi granicu - kaže Bora Tatić, zamenik predsednika Udruženja privatnih benzinskih stanica Srbije.
Prosečna cena evrodizela u Srbiji je 1,36 evra, a bezolovnog benzina 1,38 evra po litru. U BiH je evrodizel 1,19 dok se bezolovni prodaje za 1,14 evra po litru. Po jednom natočenom rezervoaru zapremine 40 litara može se na dizelu uštedeti 580, a na benzinu 780 dinara. Pritom se nađe i po koja kanta u gepeku.
- Najviše kupaca iz Srbije, ipak, dolazi da natoči auto-gas. Razlika je do pre nekoliko dana bila oko 12 dinara po litru, sada je nešto manja, ali promet ne jenjava - kaže za „Novosti“ jedan od radnika na benzinskoj pumpi u Zvorniku.
Hrana je, ipak, najveći izdatak srpskih porodica. Samo namirnice „pojedu“ gotovo 44 odsto ukupnih primanja u domaćinstvima. Uštede na cenama prehrambenih proizvoda mogu da budu veoma velike.
- Kada imate penziju od 17.000 dinara mesečno, važan vam je svaki dinar - priča Bojana. S. iz Novog Sada.
- U radnje smo išli najviše zbog počeka koji odobravaju trgovci. Ipak, kada vidite da je na tezgama sve i do 50 odsto jeftinije, dileme gde ćemo pazariti više nema. Ćerka mi je iz Grčke donela neki nemački kačkavalj. Kilogram je tamo plaćala 4,60 evra, a isti u našim radnjama je 860 dinara.
Po jeftinije kačkavalje, kobasice, slatkiše, putuje se najčešće u Segedin i Temišvar. Računica pokazuje da odlazak i povratak iz glavnog grada Rumunije automobilom može da košta od 40 do 50 evra, ali da se sve može pokriti znatno povoljnijim cenama hrane, garderobe i obuće.
Skuplji samo Grci
Cena goriva u Srbiji je među najvišim u regionu. Od nas skuplje gorivo plaćaju samo Grci. Naftne kompanije, tvrde, da su njihove marže među najnižima u okruženju a da su velika zahvatanja države glavni krivac.