Krediti i za siromašne

Bez autora
Dec 14 2011

Osim što će se sa novom klasifikacijom rizika pojedine firme lakše zaduživati kod banaka i građanima sa manjim primanjima biće dostupniji zajmovi i pod povoljnijim uslovima. Naime, do sada su banke morale klijente koji imaju zaradu ispod 37.000 dinara, a otplaćuju stambeni kredit i to redovno, da ih tretiraju kao visoko rizične i da za odobrenu pozajmicu rezervišu 100 odsto sredstava. Isto je bilo i sa onima koji zarađuju ispod 22.000 dinara, a uzeli su na primer, gotovinski kredit. Svaka veća rezervacija za banku i označavanje klijenta kao visoko rizičnog praktično je značilo i skuplje zajmove. Sada je na posredan način građanima sa nižim primanjima omogućeno da se lakše zadužuju. Banke ih, doduše, neće svrstavati u najbolje dužnike, ali ni u najgore.

Krediti i za siromašneOsim što će se sa novom klasifikacijom rizika pojedine firme lakše zaduživati kod banaka i građanima sa manjim primanjima biće dostupniji zajmovi i pod povoljnijim uslovima.

Naime, do sada su banke morale klijente koji imaju zaradu ispod 37.000 dinara, a otplaćuju stambeni kredit i to redovno, da ih tretiraju kao visoko rizične i da za odobrenu pozajmicu rezervišu 100 odsto sredstava. Isto je bilo i sa onima koji zarađuju ispod 22.000 dinara, a uzeli su na primer, gotovinski kredit.

Svaka veća rezervacija za banku i označavanje klijenta kao visoko rizičnog praktično je značilo i skuplje zajmove.

- Sada je na posredan način građanima sa nižim primanjima omogućeno da se lakše zadužuju - kaže za „Novosti“ Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.

- Banke ih, doduše, neće svrstavati u najbolje dužnike, ali ni u najgore.

Naš problem, kako tvrdi Dugalić, nisu banke, već to što je privreda u nezavidnoj situaciji, pa je teško očekivati da se na ovaj način problem „izleči“. Loši zajmovi koji se nalaze u portfelju banka porasli su sa 18,5 na 22 odsto. U oktobru je zabeleženo nešto, kako je istakao Dugalić, što nije postojalo svih ovih godina, a to je da su građani i privreda više kredita vraćali nego što je novih zajmova odobreno. Raste i docnja i po drugim kategorijama - otplata lizing ugovora, realizacija kreditnih kartica ....

- Nivo zaduženosti građana u odnosu na prethodni mesec nije se promenio, ali je zato docnja u otplati kredita kod preduzeća nastavila da raste - rekao je Dugalić.

- Učešće kašnjenja u dugu po osnovu bankarskih kredita kod stanovništva na kraju ovog meseca iznosilo je 3,7 odsto, što je isti nivo kao iz prethodnog meseca. Kod preduzeća je drugačija situacija, jer se učešće docnje povećalo sa 14,8 odsto na 15,6 odsto.

Više kasne

- Nivo zaduženosti građana u odnosu na prethodni mesec nije se promenio, ali je zato docnja u otplati kredita kod preduzeća nastavila da raste - rekao je Dugalić.

- Učešće kašnjenja u dugu po osnovu bankarskih kredita kod stanovništva na kraju ovog meseca iznosilo 3,7 odsto, što je isti nivo kao iz prethodnog meseca. Kod preduzeća je drugačija situacija, jer se učešće docnje povećalo sa 14,8 odstio na 15,6 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik