Krediti: Odlaganje zajma mnogo košta

Bez autora
Nov 22 2011

Za sve veći broj građana koji ne može da otplaćuje kredite ili im rate previše opterećuju budžet, banke nude refinansiranje sa grejs-periodom od šest meseci do dve godine. To, definitivno, može biti dobro privremeno rešenje za one koji ostanu bez posla ili klijentima koji su suočeni sa neredovnim isplatama zarada. Ali, svi oni koji zatraže „pauzu“ u otplati kredita, moraju da računaju na to da će ih ova odluka prilično koštati. Građani ne mogu da vrate oko 41 milijardu dinara zajma. Oko 230.000 vlasnika tekućih računa ima problem da izmiri obaveze, a 74.000 da otplati rate za kreditne kartice. Oko 240 građana ne može da vraća stambene kredite i oni će, najverovatnije, ostati bez krova nad glavom. Tokom grejs-perioda klijent najčešće mesečno plaća samo iznos dospele kamate, dok glavnicu ne otplaćuje. U ređem broju slučajeva, banci tokom trajanja počeka klijent ne plaća ništa, već se i iznos kamate koja bi dospela tokom trajanja grejs-perioda pripisuje glavnici i otplaćuje kasnije, kroz mesečne rate.

Krediti: Odlaganje zajma mnogo koštaZa sve veći broj građana koji ne može da otplaćuje kredite ili im rate previše opterećuju budžet, banke nude refinansiranje sa grejs-periodom od šest meseci do dve godine.

To, definitivno, može biti dobro privremeno rešenje za one koji ostanu bez posla ili klijentima koji su suočeni sa neredovnim isplatama zarada. Ali, svi oni koji zatraže „pauzu“ u otplati kredita, moraju da računaju na to da će ih ova odluka prilično koštati.

Prema poslednjim podacima NBS, građani ne mogu da vrate oko 41 milijardu dinara zajma. Oko 230.000 vlasnika tekućih računa ima problem da izmiri obaveze, a 74.000 da otplati rate za kreditne kartice. Oko 240 građana ne može da vraća stambene kredite i oni će, najverovatnije, ostati bez krova nad glavom.

- Tokom grejs-perioda klijent najčešće mesečno plaća samo iznos dospele kamate, dok glavnicu ne otplaćuje. U ređem broju slučajeva, banci tokom trajanja počeka klijent ne plaća ništa, već se i iznos kamate koja bi dospela tokom trajanja grejs-perioda pripisuje glavnici i otplaćuje kasnije, kroz mesečne rate - kaže Raško Tomašević, direktor marketinga Kredi agrikol banke.

- Kod gotovinskih kredita, grejs-period najčešće koriste klijenti kada imaju potrebu da kraće vreme relaksiraju već postojeće obaveze prema bankama.

Kod ovih kredita klijent najčešće nastavlja da plaća kamatu kroz mesečne rate, a otplatu glavnice odlaže za ugovoreni vremenski period.

Lakši put

- Za građane koji usled gubitka posla ili umanjenja mesečne zarade imaju problem u izmirivanju kreditnih obaveza banka nudi reprogram gotovinskih i stambenih kredita koji takođe podrazumeva grejs-period - kažu u Unikredit banci.

- Na taj način banka se trudi da neutrališe posledice koje neredovno izmirivanje obaveza povlači za sobom, jer se klijentima olakšava otplata kredita.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik