Usporavanje u građevinskom sektoru u Srbiji koje je počelo u trećem kvartalu prošle godine, nastavilo se i u poslednjem kada se beleži pad od 5,8 odsto, a statistički ništa bolje nije krenula ni ova godina.
Na terenu, golim okom se vidi da se gradi na sve strane. Da li je u pravu statistika ili oni koji tvrde da taj sektor ima perspektivu u bar narednih deset i više godina?
Sve što ima rast u nekom periodu mora da ima pad, a građevinci za ovaj trenutak kažu da nije period krize u tom sektoru, već korekcija tržišta.
U prilog tome i podatak da je u prva četiri meseca ove godine broj prometovanih nekretnina dostigao 2,2 milijarde evra, što je za osam odsto veći broj transakcija nego u istom periodu prošle godine. Najviše u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.
Tržište Srbije i dalje primamljivo
"Beograd kao glavni grad Srbije ima priliv od više desetina hiljada ljudi svake godine, delom iz ostalih delova Srbije, delom iz inostranstva. Za druge građane to je neki vid štednje. Tako da trenutno ne mislim da je predimenzionisana ta gradnja", ocenjuje Simone Apoloni, potpredsednik "Konfindustrija Srbija".
Po svim analizama, velika prilika je i segment poslovnog prostora, hotela, kao i proizvodnih kapaciteta, distributivnih i logističkih centara kojih i dalje fali.
"Svedoci smo da mnoge kompanije iz Evrope idu u druge regione gde mogu da možda malo jeftinije ili čak bolje organizuju svoju proizvodnju tako da Srbija ostaje jako interesantna za takvu vrstu saradnje", ističe Slobodan Mihajlović iz "Struktura Koncepta".
Kondominijum po meri modernog čoveka
Sa takvom potražnjom, velikim poskupljenjem građevinskog materijala, majstorskih dnevnica i drugih inputa, ali i nespremnosti građevinaca da se odreknu istog nivoa profita, teško da će cene koje su uzletele do neba da padnu. Dobra strana je u utrkivanju da se kupcima ponude tzv. premijum kvadrati u sve popularnijim kondominijumima, po meri modernog čoveka.
"To je jedan veliki kondominijum. Šta je primamljivo kod samog projekta jeste što na kvadraturu od oko 50.000 kvadrata ima 17.000 kvadrata zelene površine što znači da će moderni kupci odnosno kupci tog projekta uživati u parkovima na krovu, trim stazama", naglašava Miloš Mitić iz "Siti eksperta".
Migracije rešenje za nedostajuću radnu snagu
Građevinska industrija nije samo cement i cigla, već pre svega radnici, a njih u ovom sektoru nedostaje.
"Migracije predstavljaju veliki potencijal u smislu dodatnog izvora radne snage koji će popuniti upražnjena radna mesta, ali se njima mora upravljati na način da se osigura bezbednost i prava migranata a takođe i poslodavaca, države i lokalne zajednice", ukazuje Zejnal Hadžijev, šef misije Međunarodne organizacije za migracije u Srbiji.
U Udruženju italijanskih industrijalaca podržavaju i povezivanje italijanskih i srpskih građevinskih firmi u zajedničkom nastupu na trećem tržištu. Jedan takav posao uskoro bi trebalo da počne na severu Afrike.