Uzlazna tendencija kretanja repernih indeksa Beogradske berze započeta u poslednjem kvartalu 2012 godine, je produžena i u prvom mesecu nove godine. BELEX15 je zabeležio porast od 8,77 posto, a BELEXline od 5,94 posto u januaru, naspram rasta od 10,45 i 9,65 posto u decembru, respektivno. Pretposlednja nedelja januara je donela najvišu vrednost indeksa BELEX15 u poslednjih šesnaest meseci. Ukupan promet na Beogradskoj berzi bio je skoro 111 miliona evra, dok je ukupan promet u poslednjih šest meseci 2012. godine bio 140 miliona evra. Međutim, skoro 87 posto te vrednosti otpada na blok transakciju akcija Frikoma realizovanoj u drugoj nedelji januara od strane Agrokora ka novom većinskom akcionaru Ledo. Bez pomenute blok transakcije, promet je za više od pet miliona evra niži nego u januaru 2012 godine. Posmatrajući strukturu Belex 15 indeksa, glavni konstituenti su zabeležili dvocifrenu stopu rasta u januaru, maksimalne istorijske ili maksimalne vrednosti u poslednjih deset meseci, dok su neke akcije sa manjim ponderom zabeležile negativan rast, kao refleksije blagih poteškoća u poslovanju.
Uzlazna tendencija kretanja repernih indeksa Beogradske berze započeta u poslednjem kvartalu 2012 godine, je produžena i u prvom mesecu nove godine. BELEX15 je zabeležio porast od 8,77 posto, a BELEXline od 5,94 posto u januaru, naspram rasta od 10,45 i 9,65 posto u decembru, respektivno.
Pretposlednja nedelja januara je donela najvišu vrednost indeksa BELEX15 u poslednjih šesnaest meseci. Ukupan promet na Beogradskoj berzi bio je skoro 111 miliona evra, dok je ukupan promet u poslednjih šest meseci 2012. godine bio 140 miliona evra. Međutim, skoro 87 posto te vrednosti otpada na blok transakciju akcija Frikoma realizovanoj u drugoj nedelji januara od strane Agrokora ka novom većinskom akcionaru Ledo. Bez pomenute blok transakcije, promet je za više od pet miliona evra niži nego u januaru 2012 godine.
Posmatrajući strukturu Belex 15 indeksa, glavni konstituenti su zabeležili dvocifrenu stopu rasta u januaru, maksimalne istorijske ili maksimalne vrednosti u poslednjih deset meseci, dok su neke akcije sa manjim ponderom zabeležile negativan rast, kao refleksije blagih poteškoća u poslovanju.
Optimistično kretanje na Beogradskoj berzi je uzrokovano i pozitivnim impulsima koji su dolazili iz inostranstva. Reperni indeksi finansijskih tržišta Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije su u januaru dostigli najviše vrednosti u poslednjih pet godina. Pozitivne vrednosti u januaru su imali i ostali važni indeksi finansijskih tržišta u Evropi i Aziji.
Rastu indeksa u Evropi doprineli su oporavak PMI indeksa proizvodnih aktivnosti i sektora usluga na nivou evro zone, pozitivne informacije iz ECB-a u pogledu prevremene otplate trogodišnjih pozajmica banaka (LTRO) i očekivane dodatne kvantitativne olakšice u Britaniji.
Na neizvesnost daljeg rasta utiču negativne kontrakcije GDP-a Sjedinjenih Američkih Država i Japana (u poslednjem kvartalu 2012), snižavanje rejtinga Kipra, nezaposlenost u SAD i Evropi.
Vrednost BELEXsentimenta od 123,29 govori da su očekivanja tržišnih učesnika o kretanjima na Beogradskoj berzi za ferbuar izuzetno optimistična. Optimizam se pre svega temelji na još uvek potcenjenim akcijama, stabilizaciji kursa i pozitivnim očekivanjima za privredni rast u ovoj godini.
Ipak, upitno je da li će do realizacije pozitivnih očekivanja i doći, usled toga što fiskalna konsolidacija predstavlja neophodan uslov za oporavak privrede, što dalje pooštravanje monetarne politike može imati negativne efekte na konkurentnost dok nezaposlenost i dalje ima trend rasta.