Produktna berza: Pad cena najznačajnijih roba na tržištu

Bez autora
Feb 03 2013

Na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 28. januara do 1. februara 2013. godine realizovan je promet od 875,36 tona robe i više je nego duplo veći u odnosu na prethodnu nedelju, ali to je i dalje ispod prosečnih nedeljnih vrednosti. Finansijska vrednost prometa je u nedelji za nama iznosila 31.600.540 dinara, što je 2,45 puta više od upoređujućeg podatka iz prethodne nedelje. Dešavanja na tržištu pšenice u protekle tri nedelje sada već pružaju sasvim dovoljno argumenata za konstataciju o trendu pada cene ove robe. Sa nivoa pretežne cene trgovanja od 27,50 dinara za kilogram pre petnaestak dana, vrednost ove robe je pala najpre na nivo od 27,00 dinara za kilogram u prethodnoj nedelji, pa na cenu od 26,50 dinara za kilogram na kraju protekle nedelje. Prosečna cena trgovanja pšenice je iznosila 28,78 dinara za kilogram, što je za 1,30 posto niže od prosečne cene u prethodnom nedeljnom periodu.

Produktna berza: Pad cena najznačajnijih roba na tržištuNa “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u periodu od 28. januara do 1. februara 2013. godine realizovan je promet od 875,36 tona robe i više je nego duplo veći u odnosu na prethodnu nedelju, ali to je i dalje ispod prosečnih nedeljnih vrednosti. Finansijska vrednost prometa je u nedelji za nama iznosila 31.600.540 dinara, što je 2,45 puta više od upoređujućeg podatka iz prethodne nedelje.

Dešavanja na tržištu pšenice u protekle tri nedelje sada već pružaju sasvim dovoljno argumenata za konstataciju o trendu pada cene ove robe. Sa nivoa pretežne cene trgovanja od 27,50 dinara za kilogram pre petnaestak dana, vrednost ove robe je pala najpre na nivo od 27,00 dinara za kilogram u prethodnoj nedelji, pa na cenu od 26,50 dinara za kilogram na kraju protekle nedelje. Prosečna cena trgovanja pšenice je iznosila 28,78 dinara za kilogram, što je za 1,30 posto niže od prosečne cene u prethodnom nedeljnom periodu. 

Da svaka tržišna logika može da padne pred jednom običnom besparicom, koja je sada već postala znak raspoznavanja našeg tržišta, pokazuju nam najbolje tržište kukuruza i tržište soje. Dve kulture koje su imale najveće podbačaje u proizvodnji i čija će ponuda ove godine biti više nego skromna, po logici tržišta bi trebale da protokom vremena imaju sve izraženiji rast cene. Međutim, u protekla dva meseca cene ovih roba su u padu. Razlog je jasan – izvoznici su se uglavnom povukli sa tržišta, a domaća tražnja je izuzetno nelikvidna.

Kukuruz koji se posle novembarskog cenovnog sunovrata sa 25,50 dinara za kilogram na 23,00 dinara za kilogram bio privremeno oporavio i došao do nivoa 24,70 dinara za kilogram, ponovo je u padu, pa je trgovanje u protekloj nedelji zatvoreno po ceni od 24,40 dinara za kilogram. Ova cena je u odnosu na prosečnu cenu trgovanja u prethodnoj nedelji niža za 1,24 posto.

Pad cene soje u protekloj u odnosu na prethodnu nedelju je još izraženiji i iznosio je 3,06 posto. Sojom se malo trgovalo, a realizovana je cena od 64,91 dinar za kilogram.

Ako se već treću nedelju za redom po broju zaključenih ugovora i količinskom obimu prometa najviše trgovalo suncokretovom sačmom sa 33% proteina, onda se to više ne može nazvati iznenađenjem na berzanskom tržištu. Na bazi sedam zaključenih kupoprodajnih ugovora, izdefinisala se prosečna cena trgovanja na nivou od 33,79 dinara za kilogram, što je za 1,28 posto veća cena od prosečne cene trgovanja u prethodnoj nedelji, tako da je ova roba ujedno i jedina roba koja je imala cenovni rast u ovom nedeljnom izveštajnom periodu.

Od ostalih roba trgovalo se još i mineralnim đubrivom AN i to po ceni od 38,45 dinara za kilogram.

Vrednost PRODEX-a u petak, 1. februara 2013. godine iznosila je 245,38 indeksnih poena, što je u odnosu na poslednji dan trgovanja u prethodnoj nedelji pad od čak 2,27 indeksnih poena.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik