Ruska kompanija zainteresovana za preradu uljnih škriljaca

Bez autora
Nov 25 2012

Još jedna ruska kompanija “Grupacija ZAAB” je, osim NIS Gaspromnjefta, zainteresovana za preradu uljnih škriljaca u Aleksincu. Grupacija ZAAB, koja se bavi eksploatacijom nafte i uljnih škriljaca, je saopštila da je početkom ove godine obavestila srpsko Ministarstvo energetike, rudarstva i prostornog planiranja o zainteresovanosti za taj projekat. U pismu od 7. februara 2012. obavestili su tadašnjeg ministra Olivera Dulića o njihovom načelnom interesovanju, zatražili dodatne informacije i ukratko ga upoznali s njihovim zavidnim iskustvom na tom polju. Grupacija ZAAB bavi se eksploatacijom nafte u kaspijskom basenu i Kanadi, gde ima koncesije na eksplotaciju i preradu škriljaca u dve kanadske provincije, a odgovarajuće projekte razvija i na Bliskom istoku, u Jemenu i Kataru.

Ruska kompanija zainteresovana za preradu uljnih škriljacaJoš jedna ruska kompanija “Grupacija ZAAB” je, osim NIS Gaspromnjefta, zainteresovana za preradu uljnih škriljaca u Aleksincu.

Grupacija ZAAB, koja se bavi eksploatacijom nafte i uljnih škriljaca, je saopštila da je početkom ove godine obavestila srpsko Ministarstvo energetike, rudarstva i prostornog planiranja o zainteresovanosti za taj projekat.

U pismu od 7. februara 2012. obavestili su tadašnjeg ministra Olivera Dulića o njihovom načelnom interesovanju, zatražili dodatne informacije i ukratko ga upoznali s njihovim zavidnim iskustvom na tom polju.

Kako prenosi Tanjug, grupacija ZAAB bavi se eksploatacijom nafte u kaspijskom basenu i Kanadi, gde ima koncesije na eksplotaciju i preradu škriljaca u dve kanadske provincije, a odgovarajuće projekte razvija i na Bliskom istoku, u Jemenu i Kataru.

Ministar rudarstva Milana Bačevića je posle zasedanja srpsko-ruskog Međuvladinog komiteta za saradnju u Moskvi izjavio da su osim NIS-a, iz ranijeg perioda kompanija Fušun iz Kine i jedna estonska kompanija pokazale interes da se prijave na tender za eksploataciju i preradu uljnih škriljaca u aleksinačkom basenu.

Bačević je rekao da očekuje da će Vlada Srbije krajem decembra raspisati taj tender.

On je ranije ove godine najavio da resorno ministarstvo namerava da intenzivira projekat istraživanja i eksploatacije uljnih škriljaca, iz kojih bi Srbija za 10 godina mogla godišnje da dobija oko 1,5 milion tona sintetičke nafte.

Procena ministarstva je da Srbija raspolaže sa oko dve milijarde tona rezervi uljnjih škriljaca, od kojih su samo u aleksinačkom basenu potvrđene rezerve od 400 miliona tona.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik