Slovenci za osiguranje daju 300 evra godišnje, a Srbi 12

Bez autora
Nov 18 2011

Prosečna premija životnog osiguranja u Srbiji iznosi svega 12 evra po glavi stanovnika. Po ovom ulaganju, Srbija je znatno iza zemalja regiona. U Hrvatskoj, na primer, prosečna premija iznosi 50 evra po glavni stanovnika, a u Sloveniji 300. U pogledu premija životnog osiguranja Srbija je pri dnu lestvice i znatno ispod svake granice kriterijuma. Najvažniji razlog za to jeste nizak standard i nedovoljno novca koji bi građani mogli da izdvoje za tu namenu. Problem je i nedostatak svesti o potrebi životnog osiguranja. Jedno od rešenja bilo bi uvođenje poreskih podsticaja, tačnije poreskih olakšica koje mogu da budu slične kao kod dobrovoljnih penzijskih fondova, jer uplate do 4.343 dinara nisu oporezovane. Ukupna premija u drugom tromesečju 2011. iznosila je 30,6 milijardi dinara, što je rast od 2,1 odsto u odnosu na drugo tromesečje 2010. U strukturi premije, životna osiguranja bila su 15,4 odsto od ukupne premije, a neživotna 84,6 odsto.

Slovenci za osiguranje daju 300 evra godišnje, a Srbi 12Prosečna premija životnog osiguranja u Srbiji iznosi svega 12 evra po glavi stanovnika.

Po ovom ulaganju, Srbija je znatno iza zemalja regiona. U Hrvatskoj, na primer, prosečna premija iznosi 50 evra po glavni stanovnika, a u Sloveniji 300.

U Udruženju osiguravača Srbije kažu da je u pogledu premija životnog osiguranja Srbija pri dnu lestvice i znatno ispod svake granice kriterijuma. Najvažniji razlog za to, kako kaže Vladan Manić, generalni sekretar tog udruženja, jeste nizak standard i nedovoljno novca koji bi građani mogli da izdvoje za tu namenu.

- Problem je i nedostatak svesti o potrebi životnog osiguranja. Jedno od rešenja bilo bi uvođenje poreskih podsticaja, tačnije poreskih olakšica koje mogu da budu slične kao kod dobrovoljnih penzijskih fondova, jer uplate do 4.343 dinara nisu oporezovane - kaže Manić.

Prema podacima udruženja, ukupna premija u drugom tromesečju 2011. iznosila je 30,6 milijardi dinara, što je rast od 2,1 odsto u odnosu na drugo tromesečje 2010. U strukturi premije, životna osiguranja bila su 15,4 odsto od ukupne premije, a neživotna 84,6 odsto.

- I dalje trećinu premija čine premija obaveznog osiguranja u saobraćaju - kažu u udruženju.

Gordana Marinković, savetnica generalne direktorke kompanije „Dunav osiguranje”, ističe da je cilj životnog osiguranja mogućnost da se osigurano lice i njegova porodica finansijski zaštite od nepredviđenih i neželjenih događaja.

- Ali omogućava se i kvalitetna i dugoročna štednja, jer se nakon isteka trajanja osiguranja novac isplaćuje uvećan za do tada ostvarenu dobit - objašnjava ona.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik